Un cutremur cu magnitudinea de 5,8 grade a lovit Fukushima, în Japonia

Epicentrul cutremurului a fost în largul coastei prefecturii Fukushima, unde au fost înregistrate cutremure puternice. În 2011, un cutremur devastator a făcut 230 de morţi în aceeaşi zonă.
Filip Stan
15 mart. 2024, 07:09
Un cutremur cu magnitudinea de 5,8 grade a lovit Fukushima, în Japonia

Un cutremur cu magnitudinea preliminară de 5,8 a lovit estul Japoniei. Epicentrul cutremurului a fost în largul coastei prefecturii Fukushima, unde au fost înregistrate cutremure puternice, notează Reuters.

Nu a fost emisă o alertă de tsunami.Nu au existat informaţii imediate privind pagube.

Cutremur devastator la Fukushima în 2011: 230 de morţi şi pagube de 16 miliarde de dolari

Valoarea pagubelor cauzate de cutremurul violent care a devastat centrul Japoniei la 1 ianuarie, soldat cu peste 230 de morţi, este cuprinsă între 6,9 şi 16,2 miliarde de euro, estimează Guvernul japonez, relatează AFP.

S-a zguduit pământul în Vrancea. Ce magnitudine a avut cutremurul de vineri seară

Această evaluare priveşte pagube la clădiri şi infrastructuri – drumuri, aeroporturi, reţele – în departamentul Ishikawa, cel mai afectat, dar şi în două departamente vecine – Toyama şi Niigata.

Intervalul sumei estimate este foarte mare ”pentru că suntem în plină evaluare a pagubelor”, a declarat vineri AFP un reprezentant al Guvermului, care precizează că acest raport a fost prezentat joi, într-o şedinţă a Consiliului Miniştrilor.

Această estimare oficială – între 1.100 şi 2.600 de miliarde yeni – este mai mare decât primele calcule parţiale ale pagubelor stabilite la începutul lui ianuarie de către sectorul privat.

Cutremur cu magnitudine 5.4, s-a zguduit pământul joi dimineaţă
Însă factura totală urmează să fie cu mult mai mică decât factura uriaşă a cutremurului urmat de un tsunami în 2001, în nord-estul Japoniei, estimată de către Guvernul japonez la 16.900 de miliarde de yeni (147 de miliarde de euro, la acea vreme).

Acest bilanţ nu ţinea cont de perturbări ale activităţii economice şi nici de accidentul nuclear de la Fukushima, provocat de tsunami, ale căror lucrări – decontaminarea mediului, desfiiţarea centralei timp de mai multe zeci de ani, indemnizarea persoanelor evacuate – ar putea creşte la câteva sute de miliarde de euro.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
FCSB a pus ofertele pe masă! MM Stoica: ”3 jucători”. Marea surpriză pe care o pregătește campioana României
Capital.ro
Comisia Europeană pregătește o nouă taxă pentru alimente. Se va aplica în toate țările membre, inclusiv România
Playtech.ro
Condens pe geamuri: de ce apare și 5 metode rapide să-l elimini
Adevarul
De la cioban la milionar: ascensiunea impresionantă a afaceristului acuzat că ducea mita cu elicopterul
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl Sarei aduce noi acuzații clinicii dentare: „Au chemat-o să o omoare. Au vrut să șteargă toate înregistrările”
iamsport.ro
Candidatul la Primăria București și Marian Ceaușescu, la un pas de bătaie în fața Biroului Electoral Municipal: ”Bâlbâitule, nu mai jigni lumea” / ”Securistule! Nu ți-e rușine?”
MediaFlux
Primele imagini de la înmormântarea lui Horia Moculescu. Artiștii veniți la Cimitirul Bellu VIDEO și FOTO
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume