Un deputat a făcut plângere la DIICOT după ce i-a fost spartă adresa de mail

Deputatul UDMR Kereskenyi Gabor s-a adresat DIICOT după ce i-a fost spartă adresa de e-mail şi au fost trimise mai multe mesaje cu conţinut xenofob unor instituţii şi persoane.
Romania TV
19 feb. 2014, 17:28
Un deputat a făcut plângere la DIICOT după ce i-a fost spartă adresa de mail

Parlamentarul a explicat miercuri, într-o conferinţă de presă, că a fost informat de mai multe persoane că au primit mesaje cu conţinut xenofob şi de discriminare etnică, figurând ca fiind transmise de pe adresa sa personală, astfel să a sesizat DIICOT-ul şi Parchetul.

„Au fost trimise instituţiilor, persoanelor publice şi către mass media mailuri cu conţinut xenofob şi de discriminare etnică. Am făcut sesizări la Parchetul de pe lângă Judecătoria Satu Mare şi la DIICOT, pentru că acest autor necunoscut a săvârşit infracţiunile de fals informatic şi fals privind identitatea, fapte reglementate de noul cod penal”, a declarat Kereskenyi.

Conform primelor cercetări, mesajele au fost trimise de pe un site din Cehia, conţinut acestora ajungând la mai multe instituţii precum Centrul Cultural G.M. Zamfirescu, Aeroportul Satu Mare, Instituţia Prefectului, Biblioteca Judeţeană, dar şi la o parte a presei.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
De ce i l-a cerut Gigi Becali lui Varga și pe Emerllahu la FCSB? „Neluțu avea nevoie de 5 milioane și atunci mi-a zis Meme de el”
Capital.ro
Înmatriculare mașină în România. Șoferii care trebuie să ajusteze sau să înlocuiască farurile. Nu va trece la RAR
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
Sprijin important pentru pensionari. Ajutor de urgență pentru cei cu probleme de sănătate
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume