Un echipaj de trei astronauţi, doi americani şi un rus, a ajuns la Staţia Spaţială Internaţională

O rachetă de tip Soiuz a fost lansată, miercuri, către Staţia Spaţială Internaţională pentru o misiune de cercetare ce va dura aproximativ cinci luni, iar la bordul ei se află doi astronauţi americani şi un cosmonaut rus, relatează Deutsche Welle.
Alina Costache
13 sept. 2017, 03:25
Un echipaj de trei astronauţi, doi americani şi un rus, a ajuns la Staţia Spaţială Internaţională

Capsula Soiuz poartă şi un model al primului satelit artificial Sputnik 1, pentru a comemora 60 de ani de la lansarea în spaţiu a primului satelit artificial.

Racheta a fost lansată de pe cosmodromul Baikonur din Kazahstan. Decolarea a decurs conform aşteptărilor, la ora 00:17, ora României, iar ulterior reprezentanţii Roskosmos au precizat că zborul se desfăşoară în condiţii normale. Televiziunea agenţiei NASA şi agenţia spaţială rusă Roskosmos au transmis în direct momentul lansării.

La bordul rachetei se află doi astronauţi ai NASA, Mark Vande Hei şi Joseph Acabă, alături de rusul Aleksandr Misurkin. Ei au ajuns pe Staţia Spaţială Internaţională în jurul orei 5:30, ora României. Acolo se vor alătura altor trei astronauţi, italianului Paolo Nespoli, rusului Serghei Riazanski şi americanului Randy Bresnik.

16 ţări participă la cercetările de pe Staţia Spaţială Internaţională, ce a fost amplasată pe orbită în 1998. Proiectul a costat peste o sută de miliarde de dolari, majoritatea cheltuielilor fiind acoperite de Statele Unite şi de Rusia.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Gestul incredibil făcut de miliardarul Rinat Ahmetov în memoria lui Mircea Lucescu: „Noi nici nu mai știam cum arată”. Exclusiv
Capital.ro
Românii care vor primi bani mai puțini la pensie. Mecanismul care decide veniturile la bătrânețe. Cât pierzi după o viață de muncă
Playtech.ro
Reduceri masive în Bulgaria pentru români. Cât ajunge un sejur acum pe litoralul vecin pentru o familie de doi adulţi şi un copil
Adevarul
Ce a obținut Trump pariind pe un ultimatum apocaliptic în războiul cu Iranul
wowbiz.ro
Valentin Sanfira a vrut ca toată lumea să afle de la el! Mesajul emoționant transmis în mediul online: „Nu se poate nărui cu vorbe goale…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Fosta jucătoare de handbal a României e decisă: ”Fetița mea, când o să crească, o să o duc la casa de copii”
MediaFlux
Vinerea Mare 2026. Zi de doliu și post negru. Ce este total interzis astăzi
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj