Un fost ministru francez ne DISCREDITEAZĂ: Spuneţi NU intrării României în Schengen

Peste 50 de persoane semnaseră până marţi după-amiaza o petiţie împotriva aderării României şi Bulgariei la Schengen, la 1 ianuarie 2014, petiţie postată online în aceeşi zi de către fostul ministru francez pentru Formare Profesională, Nadine Morano, fostă deputată UMP.
Romania TV
01 oct. 2013, 14:08
Un fost ministru francez ne DISCREDITEAZĂ: Spuneţi NU intrării României în Schengen

„Spuneţi nu intrării Bulgariei şi României în Spaţiul Schengen” este titlul acestei petiţii, accesibilă la adresa http://www.nadinemorano.fr/petition/, semnată până acum de 54 de persoane.

„Francezii şi în primul rând primarii comunelor noastre sunt sătui de romii care ne invadează în mod ilegal teritoriile. Ţările din care sunt originari se exonerează de responsabilităţile pe care le au privind integrarea”, scrie fostul ministru UMP (dreapta, opoziţie) în petiţie, exclamând mai departe „Acest lucru este inacceptabil!”.

Morano apreciază în continuare, în text, că „acesta este motivul pentru care Franţa trebuie să se opună intrării lor în Spaţiul Schengen, prevăzută pe 1 ianuarie anul viitor”.

„Europa trebuie să protejeze, nu să perturbe naţiunile”, apreciază ea, invitând cititorii „să semneze această petiţie de opoziţie faţă de intrarea României şi Bulgariei în Schengen„.

În deschiderea paginii se poate citi mesajul de campanie”Credincioasă Franţei, angajată pentru voi”, iar sub titlul petiţiei sunt postate link-uri către pagina de Facebook şi contul de Twitter ale fostului ministru în perioada noiembrie 2010-mai 2012.

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Cine este Anca Alexandrescu, candidata AUR la Primăria București 2025. Parcursul politic și detalii mai puțin știute despre fosta consilieră guvernamentală
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Câți bani ai voie să transferi într-o zi fără să fii raportat automat de bancă la ANAF. Praguri valabile în 2025
Adevarul
Rusia testează o rachetă nucleară gigantică pentru a intimida Occidentul. Aceasta s-a prăbușit după câteva sute de metri
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Dobânzi neimpozabile de până la 7,55% în lei şi 6,20% în euro. O nouă șansă la titluri de stat
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje