Un inspector ANAF din Ilfov, arestat pentru luare de mită

Judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au emis marti un mandat de arestare preventiva de 30 de zile pe numele lui Daniel Mihaila, inspector ANAF - Administratia Judeteana a Finantelor Publice Ilfov, acuzat de luare de mita si trafic de influenta. In acelasi dosar, procurorii de la Parchetul Capitalei au luat masura controlului judiciar fata de un alt inspector de la ANAF, Monica Cretoiu.
Filip Stan
22 sept. 2015, 14:50
Un inspector ANAF din Ilfov, arestat pentru luare de mită

La data de 18 septembrie 2015, actionand amandoi in calitate de inspectori fiscali din cadrul ANAF – Administratia Judeteana a Finantelor Publice Ilfov, Serviciul colectare si executare silita persoane juridice, Daniel Mihaila si Monica Cretoiu s-au prezentat la sediul unei societati comerciale in vederea desfasurarii unor activitati specifice, context in care inspectorii au adus la cunostinta asociatilor societatii, martori denuntatori in cauza, faptul ca s-a dispus masura sechestrului asupra unor bunuri (marfurile si doua autoturisme ale societatii) si cea a popririi cu privire la conturile societatii, potrivit unui comunicat al Parchetului Capitalei.

La finalul acestor activitati, Daniel Mihaila a pretins de la asociatii firmei respective o suma de bani, pentru a debloca conturile societatii, iar o parte din suma este destinata unui alt functionar, care va da aprobarea pentru deblocarea respectiva.

Citeşte şi Romeo Nicolae, vicepreşedintele ANAF cercetat de DNA, a fost eliberat din funcţie

In aceste conditii, Daniel Mihaila a primit de la denuntatori 2.000 de lei, suma care urma a fi completata luni, 21 septembrie 2015, cu alti 1.000 de lei, atunci cand cei doi inspectori vor aduce documentul pe baza caruia denuntatorii pot cere bancilor ridicarea popririi.

Pe 21 septembrie 2015, cei doi inspectori ANAF s-au prezentat din nou la sediul societatii respective, unde au inmanat martorilor-denuntatori doua adrese pe baza carora acestia puteau cere bancilor ridicarea popririi. Cu acest prilej, Daniel Mihaila a primit suma de 1.000 de lei.

Cercetarile au fost efectuate de Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti, impreuna cu organele de cercetare penala ale politiei judiciare din cadrul DGPMB – Serviciul de Investigare a Criminalitatii Economice, cu sprijinul Departamentului de Informatii si Protectie Interna.

Citeşte şi Alina Bica şi fostul şef al ANAF Şerban Pop rămân în arest

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
La ce tehnică tradițională chineză a apelat un fotbalist de la Juventus pentru recuperare. Imaginea cu care și-a uimit fanii
Capital.ro
Legea pensiilor 2026. Obligații pentru românii care se pensionează. Ce se pune la dosar pentru Casa de Pensii
Playtech.ro
Parbrize sau parbrizuri, care este varianta de plural corectă? Greșeala pe care mulți români o fac fără să știe
Adevarul
Ce țări europene pot fi lovite de dronele și rachetele iraniene dacă Iranul ar ataca Europa. Care este cel mai mare risc
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj