Un jurnalist a fost condamnat la 15 ani de închisoare. Este acuzat de extremism

Autorităţile separatiste proruse din estul Ucrainei au anunţat marţi că au condamnat la 15 ani de închisoare pentru "extremism" şi "spionaj" în favoarea Kievului un jurnalist ucrainean care colabora şi cu o instituţie de presă americană, informează AFP.
Alina Costache
22 oct. 2019, 19:48
Un jurnalist a fost condamnat la 15 ani de închisoare. Este acuzat de extremism

Stanislav Aseiev, 30 de ani, a lucrat ca reporter pentru serviciul ucrainean Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), finanţat de SUA. Această organizaţie a denunţat imediat condamnarea şi a cerut eliberarea lui „imediată”. „Stanislav este un jurnalist, el nu încerca decât să sporească sensibilizarea faţă de situaţia din estul Ucrainei”, a subliniat într-un comunicat preşedintele RFE-RL, Jamie Fly.

Tânărul jurnalist a dispărut în 2017 în timp ce realiza un reportaj în autoproclamata Republică Populară Doneţk (DNR). După mai multe săptămâni de tăcere, autorităţile separatiste au recunoscut arestarea lui. Avându-şi baza în Doneţk şi lucrând pentru numeroase publicaţii ucrainene, el a folosit adesea pseudonime, precum cel de Stanislav Vasin, din motive de securitate, informează stiripesurse.ro.

În august, „Curtea Supremă a DNR” l-a declarat vinovat de „spionaj” şi de organizarea unei „comunităţi extremiste”, a anunţat marţi agenţia separatistă DAN, fără a preciza de ce condamnarea lui a fost dezvăluită abia la sfârşitul lui octombrie.

În afară de pedeapsa de 15 ani de închisoare, lui Stanislav Aseiev i s-a „interzis să desfăşoare activităţi jurnalistice timp de doi ani şi şase luni”, precizează agenţia. Potrivit acesteia, Aseiev „transmitea” serviciilor de securitate ucrainene informaţii cu privire la localizarea miliţiilor separatiste, potrivit stiripesurse.ro

Ucraina este de cinci ani scena unui război cu separatiştii proruşi, război care s-a soldat cu aproape 13.000 de morţi. În pofida reducerii considerabile a nivelului de violenţe după încheierea acordurilor de pace din 2015, procesul de reglementare politică a conflictului de află într-un punct mort.

DailyBusiness
SUA au elaborat un plan de pace care prevede ca Ucraina să renunțe la anumite teritorii și la o parte din armament
Spynews
Piept de pui popcorn. Rețeta simplă și delicioasă a lui Chef Horia Manea
Fanatik.ro
Mihai Stoica are un remarcat surpriză la Universitatea Craiova: ”Foarte, foarte bun”
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. A trăit o viață la care doar unii ar putea visa. A fost o legendă
Playtech.ro
De ce să ţii două sticle de apă lângă calorifer tot timpul: bunicile procedau astfel la sobă
Adevarul
Controversă în jurul filmului „Cravata Galbenă”. Echipa de producție, acuzată că a cerut cenzurarea unei recenzii scrise de o elevă: „o catastrofă”
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Primul tren suspendat din România. Ce oraş ar putea să aibă monorail
kanald.ro
O șoferiță și fiicele ei au ajuns în stare gravă la spital, după ce s-au izbit cu mașina de un TIR! Manevra care a costat-o scump pe femeie | VIDEO
iamsport.ro
Stop-joc! Decizia luată de starul adus în Europa de Mircea Lucescu: "Nu mai există nimic care să mă motiveze!”
MediaFlux
Vești bune pentru milioane de români! Se MAJOREAZĂ pensiile cu încă 360 de lei
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume