Un lider al grupării mafiote Camorra, arestat în România

Un membru de frunte al Camorrei, ramura napolitană a Mafiei italiene, a fost arestat în România, a anunţat vineri ministrul italian de interne Angelino Alfano, informează agenţia DPA. 
Filip Stan
16 mai 2014, 22:18
Un lider al grupării mafiote Camorra, arestat în România

Vincenzo Cesarano a fost arestat la Călăraşi, la 125 km de Bucureşti, într-o operaţiune comună a poliţiei Italia-România ce a implicat de asemenea Interpolul, a declarat Alfano. 

Acesta este ‘un alt rezultat important al acţiunii statului împotriva crimei organizate’, a adăugat el. 

Alfano l-a descris pe mafiotul capturat ca unul dintre ‘cei mai periculoşi fugari’ din Italia, în timp ce mass-media din Peninsulă a raportat că Cesarano figura pe lista Ministerului de Interne cu cei 100 dintre cei mai căutaţi criminali. 

Cesarano făcea obiectul unui mandat internaţional de arestare emis la Napoli pentru a fi judecat pentru escrocherie şi fraude.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat