Un medic de la Suceava s-a vindecat de coronavirus: „Aştept să mă întorc în prima linie”

Unul dintre primii medici de la Suceava infectați cu noul virus s-a vindecat. Medicul Monica Terteliu spune că se simte bine și aștepta un nou test negativ pentru a se externa din spitalul unde se va întoarce să trateze pacienți.
Filip Stan
03 apr. 2020, 05:56
Un medic de la Suceava s-a vindecat de coronavirus:

Monica Terteliu este medic de boli infecţioase şi a fost printre primele cadre medicale de la Suceava infectate cu covid-19.  Din fericire, aceasta s-a vindecat şi abia aşteaptă să revină în prima linie pentru a-şi ajuta colegii şi pacienţii. 

„Eu sunt medic de boli infectioase şi am fost printre primii diagnosticati, motiv pentru care am ramas in izolare. Initial am avut o forma usoara, apoi am avut nevoie de internare insa nu consider ca am avut o forma grava. Ma simt bine, refacuta şi de abia astept sa ajung din nou la spital sa pot sa-mi ajut colegii si pacientii.

Tot timpul am fost alaturi de colegii mei si am stat in telefon, atat cat am putut, minim 12 ore pe zi pentru a-mi ajuta colegii de la celelalte specialitati care ne-au suplinit. Am facut munca aceasta deoarece eu ca medic am facut un juramant. Aceasta este menirea mea, chiar daca in anumite conditii inseamna sa treci prin boala. A fost o perioada foarte stresanta, dar gandul ca pot ajuta chiar si de departe m-a ajutat sa trec mai usor. 

Asteptam noi reglementari, noi fiind cazuri usoare si conform legii vrem sa ne intoarcem la munca. Ma refer la personalul sanitar, toti au depus eforturi uriase pentru a salva ceea ce se poate salva.

Eu cred ca in acest moment ar trebui sa se puna accent pe faptul ca trebuie sa avem conditii sigure de munca. Noi asta ne dorim. Vrem sa trecem cu bine si sa salvam cati mai multi pacienti”, a spus medicul de la Suceava.

Citeşte şi CORONAVIRUS. Avertismentul specialiştilor privind dezinfectanţii: „Populaţia crede că e protejată”

DailyBusiness
Cătălin Drulă îl acuză pe Ciprian Ciucu de faptul că a condus campania digitală a PNL în vremea în care liberalii l-au promovat pe Călin Georgescu pe TikTok
Spynews
Marina Voica, afectată de criza apei din Prahova! Cum face artista față situației
Fanatik.ro
Primul 11 al FCSB la derby-ul cu Dinamo! Echipă total schimbată față de meciul cu UTA Arad. Exclusiv
Capital.ro
Lovitura finală pentru Călin Georgescu. Planul care îl va distruge. De ce a fost adus Horațiu Potra în România
Playtech.ro
Se spală sau nu carnea înainte de gătire: Chef Ștefan Popescu lămurește greșeala pe care o fac mulți în bucătărie
Adevarul
Miza alegerii lui Petrișor Peiu ca „numărul 2” în AUR: „Ori se dezumflă, ori vom fi într-un scenariu mult mai negativ”
wowbiz.ro
Ionel Ganea nu mai e om, la 6 luni după ce și-a pierdut băiețelul. Dezvăluirea care sfâșie inimile tuturor. Marius Șumudică: „Vorbea și plângea…”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Ies la lumină detalii tulburătoare despre Roxana Moise! Când a depistat fosta concurentă de la „Exatlon” boala care a răpus-o
iamsport.ro
Revolta lui Ion Țiriac: Pe mine mă stupefiază. 20 de ani după gratii!
MediaFlux
Pensionarii sunt îngenuncheați de măsurile de austeritate din România. Casele de Ajutor Reciproc au fost luate cu asalt
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje