Un milionar din Marea Britanie și-a retras copiii de la școală și a construit o sală de clasă în propria curte. Samuel Leeds consideră că sistemul de învățământ „nu îi pregătește pentru viața reală”

Un milionar britanic și-a construit propria școală în curte. Asta, după ce a constatat că sistemul din Marea Britanie nu îi mai ajută pe copii.
Giorgiana Amarie
09 dec. 2025, 20:52
Un milionar din Marea Britanie și-a retras copiii de la școală și a construit o sală de clasă în propria curte. Samuel Leeds consideră că sistemul de învățământ „nu îi pregătește pentru viața reală”

Samuel Leeds, un milionar britanic, a decis să își retragă copiii din sistemul de învățământ britanic după ce a ajuns la concluzia că școala „nu îi pregătește pentru viața reală”. Acesta a mărturisit că a fost dezamăgit de un sistem „rigid și opresiv”, în care nu se predau noțiuni elementare de finanțe sau antreprenoriat.

„M-am frustrat pentru că școala nu te învață nimic despre bani sau business. Am simțit că totul e gândit în alb sau negru: ori mergi la facultate, ori te duci la muncă fizică. Dar există și a treia opțiune: să devii antreprenor”, a explicat el, potrivit Manchester Evening News.

Citește și: Studiul care dă fiori părinților: Ce riscă dacă își lasă copiii prea mult în fața ecranelor

Cum a construit un milionar o școală pentru copii în propria curte. Povestea lui Samuel Leeds

În anul 2023, Samuel și soția lui, Amanda, au cerut autorizație pentru a construi o sală de clasă în propria curte. După șase luni de construcții, mini-școala de 600 de metri pătrați era gata, iar în 2024, copiii lor cei mari au început cursurile.

Structura funcționează ca o școală în adevăratul sens al cuvântului: are doi profesori angajați full-time, unul pentru matematică și unul pentru engleză.

Samuel, de profesie dezvoltator imobiliar, predă educație financiară, antreprenoriat, gândire critică și dezbatere, iar programul este unul flexibil, adaptat intereselor copiilor.

Pe lângă cei patru copii ai familiei Leeds, la școală învață și cei opt verișori ai lor. În total sunt 12 elevi. Samuel spune că, deși nu acesta era scopul, școala îi costă mult mai puțin decât ar fi scos din buzunar pentru o instituție privată.

„A ieșit mai ieftin decât să trimitem 12 copii la școli private care costă 18.000 de lire pe an și unde oricum nu învață nimic despre afaceri”, afirmă el.

Principalele reproșuri făcute de Samuel la adresa sistemului de învățământ britanic au legătură cu accentul prea mare pe memorare, regulile rigide, precum faptul că elevii trebuie „să ceară voie la toaletă”, lipsa materiilor de viață reală precum bani, business, gândire critică. Mai mult, el este de părere că este un sustem care îi face pe copii „să creadă că notele sunt tot ce contează”.

„Copiii învață mai mult într-o călătorie de trei zile cu mine în Dubai decât într-o săptămână la școală”, a spus el. Deși familia călătorește des, acest concept de mini-școală le permite copiilor să continue lecțiile în orice colț al lumii.

Samuel a mai mărturisit că este contactat aproape zilnic de părinți care ar vrea să-și aducă copiii la școala lui. Însă, nu îi poate primi din cauza faptului că spațiul este limitat.

În schimb, milionarul își propune să creeze un curriculum alternativ, pe care îl vor putea folosi părinții care fac homeschooling. Programul include caiete de lucru, videoclipuri educaționale, dar și exerciții monitorizate de profesori.

„Dacă tot am creat ceva care funcționează, vrem să îl facem accesibil și altor familii”, a mai explicat el.

Citește și: Studiu american: Copiii născuţi din mame care au avut Covid-19 în timpul sarcinii prezintă un risc crescut de diagnostic de autism

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Cât costă un șnițel de pui cu cartofi prăjiți la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Prețul e foarte bun pentru mulți români
Capital.ro
Plăcuțele de înmatriculare care expiră. Proprietarii trebuie să le înlocuiască până în martie 2026
Playtech.ro
Locuitorii unei comune din România, impozit de 10.000 de lei pe locuinţe. Sunt de 30 de ori mai mari ca în alţi ani, acuzaţiile cetăţenilor
Adevarul
„Dă-ți pantalonii jos, acum!”. Momentul șocant în care un consilier local bate și umilește un elev în curtea unei școli din județul Galați
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Unchiul lui Mario a DEZVĂLUIT cum și-a recunoscut unul dintre adolescenți fapta: „L-a omo... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gigi Becali l-a înjurat pe jurnalistul Silviu Tudor Samuilă: ”Era ceva cu Nuțu Cămătaru...”
MediaFlux
Anunț de ultimă oră despre taxe și impozite în 2026. Promisiunea premierului Bolojan pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Detalii terifiante ies la iveală după moartea lui Mario. Oamenii legii au descoperit că trupul neînsuflețit a fost mușcat
Top 5 sloturi Yggdrasil