Un militar român a fost rănit în Afganistan

Un militar român din Batalionul 2 Manevră, aflat în misiune în Provincia Zabul din Afganistan, a fost rănit, marţi, în urma deflagraţiei unui dispozitiv exploziv improvizat (DEI), informează un comunicat al Ministerului Apărării Naţionale.
Romania TV
15 nov. 2011, 14:28
Un militar român a fost rănit în Afganistan

Sublocotenentul Daniel-Cătălin Trefaş se afla, marţi dimineaţa, într-o misiune de patrulare pe autostrada A1 Kabul-Kandahar şi executa, conform procedurilor, cercetarea terestră a unui obiectiv. Ca urmare a exploziei, militarul a suferit leziuni la picioare şi la omoplatul drept, informează MAPN într-un comunicat de presă.

Ofiţerului i s-a acordat pe loc primul ajutor, după care a fost transportat cu un elicopter de evacuare medicală la spitalul militar din Baza Lagman pentru tratament de specialitate şi investigaţii suplimentare. Starea militarului este stabilă, nefiindu-i pusă în pericol viaţa.

Ministrul Apărării Naţionale, Gabriel Oprea, şi conducerea armatei urmăresc cu atenţie evoluţia stării de sănătate a sublocotenentului Trefaş, se arată în comunicat.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Ce notă a luat, de fapt, Nicolae Stanciu după ce a ratat penalty pe San Siro. Ei au scris despre blestemele lui Rossi
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
De luna aceasta, se schimbă regulile la analizele medicale. Cine pierde prioritatea
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Denisa, iubita bărbatului care și-a pierdut viața la Buzău, mesaj sfâșietor pe internet. Tânăra face apel la oameni: ,,Am nevoie să vă treziți conștiința”
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
Cum vor SUA să-i cumpere pe locuitorii din Groenlanda. Plăți de până la 100.000 de dolari de persoană pentru separarea de Danemarca
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend