Un ministru PNL s-a răzgândit: „Îmi cer iertare bucureştenilor fiindcă că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar”

Alianțele dintre PNL și USR s-au rupt pe aproape toate palierele, după ce partidul lui Dan Barna și Cătălin Drulă a ieșit de la guvernare. Astfel, PNL a întărit colaborarea cu PSD. Printre cei care își toarnă cenușă-n cap în urma parteneriatului cu USR se numără penelistul Sebastian Burduja. 
Filip Stan
20 feb. 2023, 08:31
Un ministru PNL s-a răzgândit: „Îmi cer iertare bucureştenilor fiindcă că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar

S-a rupt lanțul de iubire. Duminică, 19 februarie, Sebastian Burduja, ministrul Cercetării din partea PNL, a ținut să-și ceară scuze bucureștenilor pentru că a susținut-o în campania electorală pe Clotilde Armand pentru funcția de primar.

Penelistul a lansat acuzații grave. Ministrul susține că Sectorul 1 a ajuns „capitala șobolanilor, a mizeriei, a incompetenței și a corupției”.

„Este o catastrofă. Îmi cer iertare bucureştenilor că am susţinut-o pe Clotilde Armand pentru poziţia de primar. Îmi pare rău că PNL nu a avut un candidat. Din păcate, dânsa a câştigat la 1007 voturi”, a declarat Sebastian Burduja la Prima News.

 

Sebastian Burduja

 

Sebastian Burduja: „Ce s-a întâmplat cu oamenii de la Poliţia Locală cu oamenii puşi de doamna Armand, care sunt bănuiţi de corupţie?”

 

Oficialul PNL a turuit cu acuzații grave la adresa edilului local.

„S-a discreditat complet în relaţia cu cetăţenii, în primul rând şi în relaţia cu noi, ca partid şi ca partener care am susţinut-o în campanie. Eu şi colegii mei am făcut campanie dânsei, ne-am pus obrazul în faţa cetăţenilor Sectorului 1, fosta capitală a capitalei, aşa i se spunea cândva, pe vremea unui primar liberal, şi care a ajuns capitala şobolanilor, a mizeriei, a incompetenţei, a corupţiei.

Ce s-a întâmplat cu oamenii de la Poliţia Locală cu oamenii puşi de doamna Armand, care sunt bănuiţi de corupţie? Ce s-a întâmplat cu raportul Curţii de Conturi, cu ilegalităţile constatate, 60 de milioane lei? Sunt faptele doamnei primar.

Din păcate, suferim cu toţii. Doar penalităţile pierdute prin procese cu diferiţi furnizori, nu doar pe salubritate, cu diverşi furnizori, sunt câteva zeci de milioane lei. Doamna le va plăti, nu le vor plăti cetăţenii Sectorului 1″, a mai transmis Sebastian Burduja, potrivit sursei citate.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Încă o șansă pentru România? Vladimir Putin vrea să organizeze în Rusia o „Cupă Mondială paralelă”
Capital.ro
EXCLUSIV. Makaveli, față în față cu Dan Andronic. Dezvăluiri din dosarul lui Călin Georgescu: Ăia sunt banii despre care ei vorbesc
Playtech.ro
Cât va dura valul de frig și de ninsori. Vești bune de la ANM, de când revin temperaturile de peste 20 de grade
Adevarul
Te sună „banca” și vrea datele tale? Cum recunoști o tentativă de fraudă și ce ai de făcut
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Un bărbat din Timișoara și-a pierdut viața dupa ce a intrat cu mașina într-o autogunoieră
iamsport.ro
Chivu s-a întors recent în orașul natal și nu a spus nimănui! Motivul emoționant din spatele vizitei: ”Vă zic un secret”
MediaFlux
Lovituri pe toată linia pentru români. Toate măsurile din pachetul 2
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume