Un motociclist din Suceava, fost campion la karate al Danemarcei, a murit într-un cumplit accident

Un sucevean în vârstă de 31 de ani și-a pierdut viața ieri pe un drum din județul Iași. 
Romania TV
24 iun. 2020, 09:56
Un motociclist din Suceava, fost campion la karate al Danemarcei, a murit într-un cumplit accident

Simion Zafiu, originar din Fundu Moldovei, fost campion la karate al Danemarcei în urmă cu 6 ani, a murit în accident. Potrivit presei ieșene, accidentul mortal s-a petrecut în localitatea Miroslovești. Suceveanul conducea o motocicletă cu care ar fi intrat pe contrasens și a intrat în coliziune cu o basculantă. Impactul a fost extrem de violent, iar Simion Zafiu ar fi murit pe loc. Polițiștii care s-au deplasat la fața locului au demarat o anchetă pentru a afla cauzele exacte ale tragediei. Primarul din Fundu Moldovei a confirmat că persoana decedată este Simion Zafiu și a precizat că acesta era o persoană liniștită și a petrecut destul de mult timp în străinătate.

TRAGEDIE IMENSĂ: O triplă campioană europeană a murit în timp ce năştea, din cauza unor complicaţii VIDEO

În urmă cu șase ani, Monitorul de Suceava scria despre performanța lui Simion Zafiu, care devenea campion al regiunii Copenhaga, iar ulterior a urcat şi pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere a Campionatului Naţional al Danemarcei la karate Goju-Ryu. Rezultatul era cu atât mai remarcabil cu cât a fost obţinut după numai câteva luni de antrenament la acest stil al artelor marţiale.

Simion Zafiu a intrat în lumea artelor marţiale în 2012, când s-a înscris la Clubul He Pai din Suceava, sub îndrumarea instructorului Ovidiu Zegrea. În vara aceluiași an a plecat în Danemarca la studii şi a încercat să continue antrenamentele, numai că în Copenhaga nu a găsit nici un club unde să fie practicat stilul qwan ki do. Suceveanul a fost nevoit să se reprofileze şi s-a înscris la clubul de karate Goju-Ryu „København Karate Klub”.

Suceveanul lucra în Danemarca în calitate de programator, iar în urmă cu șase ani urma cursurile de master în inginerie software la Universitatea de IT din Copenhaga.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ion Țiriac, pregătit să facă un pas uriaș în afaceri. E prima oară în România când se întâmplă asta
Capital.ro
Guvernul va accesa anumite conturi bancare. Statul va lua banii din ele și-i va folosi. Plan în țara cu aproape un milion de români
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil