Un nou atentat terorist. Un poliţist a intrat cu maşina într-o procesiune de Paştele catolic: 10 morţi şi 30 de răniţi

Un poliţist a intrat cu maşina într-un grup de copii în timpul procesiunii de Paştele catolic, în nord-estul Nigeriei. Mulţimea l-a linşat. 
Romania TV
23 apr. 2019, 03:15
Un nou atentat terorist. Un poliţist a intrat cu maşina într-o procesiune de Paştele catolic: 10 morţi şi 30 de răniţi

În total, zece persone şi-au pierdut viaţa, iar alte 30 au fost rănite atunci când un poliţist a intrat cu maşina într-un grup de copii în timpul procesiunii de Paştele catolic, în nord-estul Nigeriei, înainte de a fi ucis la rândul său de credincioşii înfuriaţi, potrivit martorilor şi poliţiei, relatează AFP.

Poliţistul, care nu se afla în timpul serviciului, a lovit un grup de copii care defilau duminică seară de Paştele catolic, la Gombe, a informat luni purtătoarea de cuvânt a poliţiei locale, Mary Mallum.

„Zece persoane şi-au pierdut viaţa, printre care agentul de poliţie care nu era în uniformă, şi un paramilitar care îl însoţea”, a precizat ea.

Cei doi indivizi au fost „atacaţi şi ucişi de mulţimea furioasă”, a explicat Mary Mallum. „Au fost răniţi 30 de copii care sunt în prezent în spital”, a adăugat purtătoarea de cuvânt.

Potrivit unor martori contactaţi de AFP, maşina a lovit intenţionat mulţimea, în urma unei altercaţii, pentru că procesiunea bloca drumul.

„Şoferul s-a certat cu copiii, care în final l-au lăsat să treacă, dar, enervat şi mânios, a întors maşina şi a intrat în ei”, a raportat Isaac Kwadang, responsabil al unui grup de catehism.

„A făcut asta în cunoştinţă de cauză”, a adăugat Kwadang care a asistat la tragedie.

DailyBusiness
Tupeul nu are limite! Se dă spor de gen la stat. Bărbații sunt plătiți în plus doar pentru că au o femeie în conducere
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Plaja din România unde sunt „ascunse” tone de metale rare. Puțini știu unde se află
Capital.ro
Mașinile mai vechi de 12 ani vor avea interzis! Noi reguli pentru românii cu mașini pe benzină sau motorină
Playtech.ro
Distanța minimă între clădiri. Cui dă dreptate legea dacă sunt prea apropiate?
DailyBusiness
Motivul pentru care Gina Pistol îi ascunde chipul fetiței, pe rețelele sociale: „Uneori și nouă ne este greu”
Adevarul
Moartea suspectă a ministrului Transportului din Rusia, fisura care zguduie sistemul de putere de la Kremlin
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Veste mare pentru șoferi. Se reduce aglomerația pe Valea Prahovei
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
16 județe din România sunt sub avertizare de cod galben de vijelii! Meteorologii ANM anunță descărcări electrice, intensificări ale vântului și grindină
Cancan.ro
Piedone a intrat într-un hotel de 2 stele din Costinești. Ireal cum arătau camerele și ce a găsit șeful ANPC în baie
Playsport.ro
Interzicerea virajelor la stânga ar putea reduce accidentele și ambuteiajele. Măsura, testată deja în tot mai multe orașe...
Capital.ro
Zi de doliu! Am pierdut cel mai iubit actor. Nu se va mai naște cineva ca el: Un geniu blând, frumos și jucăuș
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
De ce a omorât-o Robert Lupu pe Teodora, de fapt! Răsturnare de situație: NU o voia înapoi, ci altul era motivul
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Anunț privind recalcularea pensiilor! Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat! Se iau în considerare noi venituri
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spor de femeie și de nesimțire: cum a devenit SAPE exemplul perfect al imposturii bugetare