iPhone, VÂNZĂRI URIAŞE. Apple a făcut un PROFIT RECORD în trei luni

Grupul american Apple a raportat joi un profit trimestrial record, chiar dacă a vândut mai puţine iPhone, transmite DPA.
Filip Stan
02 feb. 2018, 07:14
iPhone, VÂNZĂRI URIAŞE. Apple a făcut un PROFIT RECORD în trei luni

În ultimele trei luni ale anului trecut, o perioadă crucială pentru că include sărbătorile de sfârşit de an, Apple a realizat un profit net record de 20,1 miliarde de dolari, depăşindu-şi precedentul profit trimestrial record de 18,4 miliarde de dolari stabilit în ultimul trimestru din 2015.

„Suntem încântaţi să anunţăm cel mai bun trimestru din istoria Apple, cu o creştere solidă care include cele mai mari venituri înregistrate vreodată de pe urma unui nou iPhone”, a declarat directorul general de la Apple, Tim Cook.

Cu toate acestea, numărul de telefoane iPhone vândute în ultimele trei luni ale anului trecut, 77,3 milioane unităţi, a fost mai mic cu un milion comparativ cu perioada similară a lui 2016. O posibilă explicaţie ar putea fi aceea că modelul iPhone X a ajuns pe piaţă în luna noiembrie, în loc de luna septembrie cum s-a întâmplat cu precedentele noi modele.

În schimb, preţul mediu al unui telefon Apple a fost de aproximativ 796 dolari, comparativ cu 695 dolari în urmă cu un an. Acest cost mai mare a permis grupului Apple să genereze venituri mai mari cu 13% până la 88,3 miliarde de dolari, în pofida scăderii numărului de telefoane iPhone vândute.

Luna trecută, Apple a anunţat că va plăti un impozit de 38 de miliarde de dolari pentru repatrierea profiturilor realizate în străinătate şi de asemenea a promis că va crea peste 20.000 de locuri de muncă şi va deschide un nou campus în SUA, în cadrul unui plan de investiţii de 30 de miliarde de dolari pe cinci ani. Producătorul telefoanelor iPhone nu a precizat însă cât va repatria din cele 252,3 miliarde de dolari pe care le are depozitate peste hotare, cele mai mari fonduri deţinute vreodată de o companie americană. 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj