Un nou scandal la Spitalul Judeţean din Slobozia

Un nou scandal a izbucnit la Spitalul Judeţean din Slobozia, după cel cu trafic cu sânge. De data aceasta este vorba despre nişte contracte ilegale, încheiate de spital cu unii dintre foştii angajaţi ai acestuia.
Romania TV
15 iun. 2015, 07:24
Un nou scandal la Spitalul Judeţean din Slobozia

Doi foşti directori şi un şef de departament sunt vizaţi de percheziţii şi audieri fiind bănuiţi de încheierea de contracte ilegale cu unitatea sanitară.

Percheziţiile vizează nouă adrese, din Ialomiţa şi Tulcea. Anchetatorii verifică acuzaţiile de abuz în serviciu şi fals intelectual, de care sunt acuzate mai multe persoane. Principalele acuzaţii care li se aduc acestora sunt de fals intelectual şi abuz în serviciu.

Patru persoane au fost aduse luni dimineaţă, cu mandat, la audieri, la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ialomiţa.

Vezi şi Percheziţii de amploare în Constanţa

În noiembrie 2012, reprezentanţii unităţii medicale ar fi încheiat ilegal contracte de prestări servicii cu societăţile comerciale implicate, după cum a rezultat din cercetări, iar prejudiciul produs a fost estimat la 38.000 de lei.

Dosarul penal este instrumentat de poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ialomiţa, sub coordonarea procurorilor Parchetului Tribunalului Ialomiţa.

DailyBusiness
HAOS la Finanțe! Ședință de urgență după ce Pfizer a blocat conturile ROMATSA
Spynews
Zodiile care vor avea parte de o săptămână excepțională. Norocul le surâde între 6 și 12 iulie
Fanatik.ro
Cădere uluitoare a puștiului-minune de la FCSB. Cu cine a ajuns să semneze jucătorul despre care MM Stoica spunea „Dau în scris că va ajunge mare!”
Capital.ro
Premieră în România. Bucureștiul va avea un parc tematic dedicat prieteniei româno-americane. Unde va fi construit
Playtech.ro
Oraşul din România în care se mută din ce în ce mai mulţi oameni. Se transformă complet, va fi marele câștigător economic al următorului deceniu
Adevarul
Sute de turiști, filmați pe ascuns în camere de hotel. Imaginile intime erau vândute apoi pe Telegram
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un tată și-a pierdut fiul de 11 ani, după ce mașina în care se aflau s-a răsturnat în Mehedinți. Bărbatul este în stare gravă
iamsport.ro
Susține că naționala eliminată de la CM 2026 și-ar fi trântit meciul pentru ca selecționerul să fie demis: ”Voiau să îl dea afară!”
MediaFlux
Postul Adormirii Maicii Domnului 2026. Când începe și ce reguli bisericești trebuie să respecte creștinii
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?