Un nou sezon de excepţie pentru voleiul românesc. Ştiinţa Bacău şi Alba Blaj vor fi adversare în semifinalele Cupei CEV

CSM Volei Alba Blaj şi Ştiinţa Bacău se vor înfrunta în semifinalele Cupei CEV la volei feminin după ce formaţia băcăuană a învins formaţia cehă VK UP Olomouc, cu scorul de 3-2 (21-25, 20-25, 25-20, 25-20, 18-16), marţi seara, în deplasare, în returul sferturilor de finală ale competiţiei.

12 feb. 2019, 19:56

Ştiinţa Bacău, care învinsese şi în partida tur cu 3-2, s-a impus după două ore şi două minute de joc. România va avea astfel sigur o finalistă în Cupa CEV, CSM Volei Alba Blaj sau Ştiinţa Bacău.

Echipa antrenată de Florin Grapă a fost condusă cu 2-0 la seturi, dar a reuşit o revenire spectaculoasă. În tiebreak, VK UP Olomouc a dominat cea mai mare parte a timpului, dar Ştiinţa a reuşit egalarea pe final şi a tranşat calificarea la a treia minge de meci.

Ana Cristina Cazacu a fost cea mai bună jucătoare a Ştiinţei, cu 20 de puncte, Ana Otasevic a reuşit 18 puncte, iar Slavina Koleva 16. De la Olomouc se vor remarca Gabriela Orvosova, cu 18 puncte, şi Martina Michalikova, 14 puncte.

Meciul a fost arbitrat de maltezul Antonello Calleja şi de rusul Aleksandr Pavlov.

Tot marţi, CSM Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinale după ce a învins echipa Galatasaray Istanbul cu scorul de 3-0 (25-20, 25-23, 25-16) şi 15-5 în ”setul de aur”, la Sibiu, în returul sferturilor de finală ale competiţiei. În tur, Galatasaray câştigase cu 3-0.

Semifinalele vor avea loc pe 26 februarie (turul, la Bacău) şi 5 martie (returul, la Sibiu).