Un nou stilou reutilizabil pentru administrarea insulinei va fi disponibil în Europa

Un nou stilou injector reutilizabil, cu greutate redusă, pentru administrarea insulinei în jumătăţi de unitate va fi introdus pe piaţă anul viitor în Europa şi Canada.
Alina Costache
17 oct. 2013, 17:40
Un nou stilou reutilizabil pentru administrarea insulinei va fi disponibil în Europa

JuniorSTAR este un stilou injector uşor de utilizat, care eliberează insulina în doze de 1 până la 30 de unităţi pe injecţie, cu o fereastră mare pentru afişarea dozei, cu posibilitatea selectării dozei şi cu capacitatea de a reduce într-un singur pas numărul de unităţi în cazul în care a fost depăşită cantitatea de insulină, fără a se scurge insulina, potrivit Agerpres.

„Oricine merită cea mai bună îngrijire pe măsură ce învaţă să îşi controleze diabetul, pentru a avea şanse optime în viaţă. Cu JuniorSTAR ne propunem să venim în întâmpinarea pacienţilor cu diabet de tip 1 din întreaga lume, în special a celor mai tineri, care au nevoie de un stilou injector uşor de utilizat. Acest dispozitiv vine în completarea portofoliului nostru larg de insuline, contribuind astfel la dezvoltarea de îngrijiri personalizate pentru diabet”, a declarat senior vice president, Global Diabetes, Sanofi, Pierre Chancel, prin intermediul unui comunicat de presă.

Stiloul a fost dezvoltat şi este fabricat de Haselmeier GmbH, partenerul Sanofi din Stuttgart, Germania.

Potrivit sursei citate, JuniorSTAR a fost testat de persoane cu diabet zaharat de tip 1 (cu vârste cuprinse între 6 şi 18 ani), părinţi şi asistente medicale într-un studiu necomparativ, efectuat la 167 de utilizatori de stilouri injectoare din cinci ţări europene.

81% din pacienţi/părinţi şi 86% din asistentele medicale au fost de acord că dispozitivul este uşor de transportat zi de zi, datorită greutăţii sale reduse (aproximativ 34 grame). Aproximativ 98% din pacienţi/părinţi şi 94% din asistentele medicale au fost de acord că dispozitivul este uşor de citit, datorită ferestrei mari de afişare a dozei şi a cifrelor lizibile.

În plus, 91% din pacienţi/părinţi şi 89% din asistentele medicale au fost de acord că doza se selectează uşor, datorită butonului de selectare a dozei care permite răsucirea înapoi într-un singur pas, fără a se scurge insulină.

Per ansamblu, 93% din participanţii la studiu au fost de acord că dispozitivul este uşor de utilizat.

Stiloul îndeplineşte cerinţele standard ISO 11608-1 2012, trecând de toate testele pentru robusteţe şi acurateţe a dozei, dispozitivul fiind comercializat în trei culori, albastru, roşu şi argintiu, pentru flexibilitate şi diferenţierea insulinelor.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Proiectul major anunțat de FIFA și Netflix. Surpriză uriașă pentru toți abonații, inclusiv pentru români. E gratuit
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Programul supermarketurilor de Crăciun. Ce magazine sunt deschise pe 24, 25 și 26 decembrie
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
Bonus pentru românii care și-au plătit impozitele la timp. Anunțul Ministerului Finanțelor
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet