Un nutriţionist român spune care e adevăratul motiv pentru care mâncăm necontrolat

Medicul nutriționist Florin Bălănică a dezvăluit de ce unii oameni ajung să mănânce necontrolat, să fumeze, sau să nu doarmă. Adevăratul motiv nu este dezechilibrul hormonal, așa cum mulți cred, ci dezechilibrul emoțional.
Romania TV
15 oct. 2017, 10:04
Un nutriţionist român spune care e adevăratul motiv pentru care mâncăm necontrolat

”Mă îngraș de la glandă! Nu, nu ne îngrășăm de la glandă! Și mai mult decât atât, orice dezechilibru endocrin existent, poate fi ameliorat sau vindecat, dacă este abordat corect.

De îngrășat, ne îngrășăm de la motivul pentru care mâncăm mult, nesănătos, la orice ora din zi și din noapte, și fără să respectăm niciun fel de reguli. Întotdeauna dezechilibrul emoțional ne împinge către o acțiune nesănătoasă, care se poate numi mâncat necontrolat, fumat, nedormit, sau mai grav chiar, consum de droguri.

Până la urmă, totul pleacă din educație, de la cei 7 ani de acasă și bagajul ca care plecăm în viață, și mai târziu, de cum folosim experiențele trăite în favoarea noastră”, spune medicul conform doctorulzilei.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Toate calculele la titlu în SuperLiga după U Cluj – U Craiova 4-0. De ce oltenii pot lua titlul chiar dacǎ U Cluj ar avea 9 victorii din 10 meciuri în play-off
Capital.ro
Pierderea definitivă a permisului de conducere. Cazul în care șoferul devine pieton pe viață. Unde se aplică noua lege
Playtech.ro
Ai primit amendă în Bulgaria: Unde trebuie să o plătești și ce riști dacă o ignori
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Un nou ajutor financiar pentru românii care ies la pensie! Economisire prin investiții la bursă! Retragere completă a banilor la pensionare
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj