Un opozant belarus, fost candidat la prezidenţiale, arestat la frontieră

Opozantul belarus și fost candidat la prezidențialele din 2010 Ales Mihalevici a fost arestat marți la frontieră, atunci când încerca să reintre în țară după patru ani de exil. 
Filip Stan
08 sept. 2015, 12:12
Un opozant belarus, fost candidat la prezidenţiale, arestat la frontieră

Ales Mihalevici , în vârstă de 40 de ani, care făcea obiectul unui mandat de arestare în Belarus, a fost arestat de poliția de frontieră în momentul intrării în țară cu trenul dinspre Lituania.

”Polițiștii de frontieră sunt în tren pentru a vedea ce să facă cu mine”, a explicat Mihalevici într-o convorbire telefonică cu corespondentul AFP. ”Revin în Belarus. Am spus de numeroase ori că voi reveni începând cu momentul în care principalii deținuți politici vor fi eliberați”, scrisese opozantul pe pagina sa de Facebook.

În luna august, autoritățile belaruse au eliberat, cu două luni înaintea alegerilor prezidențiale, șase opozanți ai regimului Lukașenko ce erau deținuți, dintre care cel mai important era Mikola Statkevici.

Citeşte şi Fostul campion mondial la şah, Garry Kasparov, a fost arestat la Moscova VIDEO

Ales Mihalevici a părăsit Belarusul în martie 2011, după ce a fost în detenție timp de două luni, perioadă în care a fost torturat, potrivit propriilor declarații.

Considerat de numeroși analiști politici și apărători ai drepturilor omului drept un lider autoritar, Aleksandr Lukașenko, aflat la putere din 1994, ar urma să obțină în octombrie al cincilea mandat prezidențial.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ce salarii are echipa de consilieri a ministrului energiei. Cu cât se plătește o oră de muncă la minister
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Ce este interzis să faci în Ajun de Crăciun 2025 ca să nu alungi norocul din casă. Tradiții și obiceiuri pe care este bine să le respecți pe 24 decembrie
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
A fost la emisiunea lui Radu Banciu și și-a spus părerea sinceră despre ”Consul”: ”Mă omora!”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend