Un politician important a primit trei scrisori prin care este ameninţat cu moartea

Ministrul francez de Finanţe, Bruno Le Maire, a primit trei scrisori conţinând ameninţări cu moartea, între care una primită săptămâna aceasta conţinea gloanţe, a declarat miercuri unul dintre consilierii săi, relatează AFP.
Iulian Tudor
11 sept. 2019, 13:30
Un politician important a primit trei scrisori prin care este ameninţat cu moartea

Nu se cunoaşte cine a trimis ameninţările sau motivul acestora, dar scrisorile coincid cu o creştere a actelor de violenţă faţă de politicieni, a adăugat consilierul.

Manifestările anti-guvernamentale ale ”Vestelor galbene”, care au avut loc la sfârşitul anului 2018 şi în prima jumătate a acestui an, au provocat unele dintre cele mai mari violenţe din ultimele decenii. Protestatarii au vandalizat de asemenea birouri ale unor parlamentari ai partidelor de guvernământ.

”Acceptăm dezbaterea democratică, ca oamenii să nu fie de acord cu politicile noastre, dar acest lucru merge prea departe”, a spus consilierul citat. El a menţionat că prima scrisoare a fost trimisă poliţiei în oraşul Bayonne în august şi ameninţa cu ”pulverizarea” casei de vacanţă a ministrului Le Maire în timpul summitului G7 din 24-27 august găzduit de preşedintele Franţei în apropiere la Biarritz, potrivit Agerpres.

A doua scrisoare a fost trimisă direct la reşedinţa lui Le Maire din Saint-Pee-sur-Nivelle, de data aceasta ameninţând că îl va viza pe ministru însuşi.

Citeşte şi Victor Ponta: PSD nu are strategii, ci şmecherii. Guvernul trebuie să vină în Parlament

Ministerul de Finanţe a primit marţi o treia scrisoare care conţinea trei gloanţe. Expeditorul a indicat că două dintre gloanţe erau destinate ministrului Le Maire şi al treilea ministrului Bugetului, Gerald Darmanin.

”De data aceasta sunt de 9 mm. Dar când va veni vremea, vor fi de 11.43”, se arată în scrisoare, fiind o referire la un glonţ de la un pistol cu calibru mai mare, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă securitatea miniştrilor a fost consolidată, consilierul a precizat că fiecare dintre aceştia este supravegheat de un ofiţer de securitate, în conformitate cu protocolul standard din Franţa. Ministrul de Finanţe francez intenţionează să depună plângere la poliţie, a adăugat consilierul.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
România va trimite o nouă echipă în cupele europene! Decizia UEFA a fost deja anunțată oficial de FRF
Capital.ro
Se schimbă permisele de conducere. Ce informație nouă va apărea pe acte. Unde se aplică de la 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Bani pentru fermieri după Paște. Tabel cu subvențiile care se plătesc, cine beneficiază de ajutor
Adevarul
Propunerea inedită a României către Pfizer, pentru a „șterge” datoria de 600 de milioane de euro
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
România este îndoliată! S-a stins din viață realizatorul de radio Emil Buruiană
iamsport.ro
Nu Gică Hagi. FRF a negociat inițial cu un alt antrenor pentru postul de selecționer: ”A fost primul pe listă”
MediaFlux
S-a plănuit asasinarea lui Nicușor Dan. Polițiștii au început căutările celui care și-a anunțat intenția de a-i face rău președintelui
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj