Un politician suedez, originar din Burundi, critică atacurile rasiste de la meciul Ungaria-Suedia (sic!) de pe Arena Naţională

Nyamko Sabuni (50 de ani), liderul Partidului Liberal suedez, a comis o gafă după meciul de fotbal dintre România și Suedia, scor 0-2, confundând țara gazdă cu Ungaria.
Romania TV
18 nov. 2019, 15:11
Un politician suedez, originar din Burundi, critică atacurile rasiste de la meciul Ungaria-Suedia (sic!) de pe Arena Naţională

„Da, Suedia a reușit! 2-0 împotriva Ungariei. Mergem la Campionatul European”, a declarat Nyamko Sabuni, potrivit aftonbladet.se, după victoria înregistrată de Suedia, vineri, la București, scor 2-0, în preliminariile EURO 2020.

Declarația a avut loc sâmbătă dimineața, la o reuniune a Partidului Liber în orașul Västerås, relatează luni.

Ulterior, Nyamko Sabuni, originară din Burundi, a comentat și presupusele scandări rasiste ale fanilor români către jucătorul Alexander Isak, numindu-l pe atacant „rege”.

„Unul dintre jucătorii noștri a fost supus unor atacuri rasiste în timpul meciului. Vreau să-i transmit susținerea mea lui Alexander Isak. Ești rege!”, a mai spus Nyamko Sabuni.

În minutul 81 al partidei dintre România și Suedia, de pe Arena Națională, jocul a fost oprit pentru scurt timp de arbitru, din cauza presupuselor scandări cu caracter rasist la adresa lui Isak.

„Am auzit câteva scandări rasiste din tribune și l-am întrebat pe arbitru dacă el a auzit ceva. Nu auzise nimic. Câteva minute mai târziu a oprit jocul. Am avut o discuție scurtă, meciul a continuat și sunt în regulă. Bineînțeles că doare. E o rușine, dar eram pregătit pentru asta”, a declarat Isak, după meci.

Suedia a învins România, vineri, la București, pe Arena Națională, scor 2-0, și s-a calificat matematic la Campionatul European din 2020. De partea cealaltă, tricolorii au ratat ocazia de a ajunge la turneul final din actualele preliminarii, însă vor beneficia de o nouă șansă la barajul Ligii Națiunilor, din luna martie.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Doi români și-au pierdut viața în Tenerife! Au murit după ce au fost luați de un val uriaș care a lovit cu forță o piscină
Fanatik.ro
Zeljko Kopic, dialog de senzație cu Gigi Becali, după ce croatul a fost declarat cel mai bun antrenor din fotbalul românesc: „Singurul care mă bate”
Capital.ro
Se dă verdict pentru Călin Georgescu privind propagandă legionară. Când vor lua judecătorii decizia privind traseul dosarului
Playtech.ro
Ce artificii sunt interzise de Revelion: ce înseamnă T1 şi P1, nu mai au voie nici adulţii să le folosească
Adevarul
Cum s-a transformat visul britanic al lui Ellen DeGeneres într-un coșmar: vedeta renunță la ferma pentru care a părăsit Hollywood
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
NEWS ALERT Doi români, printre victimele tragediei din Tenerife. Ambii și-au pierdut viața
iamsport.ro
VIDEO | Gigi Becali s-a întâlnit cu Emil Grădinescu la gala de la Marriot! Primul lucru făcut de latifundiar când l-a văzut pe comentator
MediaFlux
Alegerile din Capitală zguduie Coaliția. PSD în fața unei decizii majore
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice