Un polițist ambala dulciuri cu droguri în „Fabrica de vise” din Iași. Stupefiantele erau vândute apoi minorilor în mall-uri ori în apropierea școlilor

28 de angajați ai fabricii de droguri de la Iași au fost reținuți de procurori. Printre ei se află și un polițist care lucra la ”Fabrica de vise” în timpul liber. Substanțele interzise erau comercializate în mall-uri și în apropierea școlilor sub forma de jeleuri, acadele și prăjiturele, ori vape-uri.
Irina Dumitrescu
20 sept. 2023, 15:17
Un polițist ambala dulciuri cu droguri în

Un poliţist din cadrul IPJ Iaşi a fost reţinut de DIICOT în dosarul care vizează o grupare care comercializa dispozitive de vapat şi dulciuri susceptibile cu efecte psihoactive. În total, 28 de persoane au fost reţinute în acest dosar, între acestea fiind şi un cetăţean canadian, patronul fabricii de dulciuri cu droguri din judeţul Iaşi.

Citește și: Elevi prinşi cu droguri în curtea unui liceu. Unul avea la el și un cântar electronic pentru a cântări prafurile

Totodată, IPJ Iaşi a transmis că poliţistul reţinut a fost pus la dispoziţia instituţiei şi că, în funcţie de evoluţia anchetei, vor fi luate şi alte măsuri prevăzute de lege.

„Inspectoratul de Poliţie Judeţean Iaşi se delimitează ferm de orice activitate care nu este în concordanţă cu legea. Indiferent de calitatea persoanei care încalcă prevederile legale, se vor lua toate măsurile prevăzute de lege. Susţinem toate activităţile specifice procedurilor penale şi avem ca deziderat funcţionarea sistemului doar cu poliţişti integri şi profesionişti”, se arată într-un comunicat al Poliţiei judeţului Iaşi.

Citește și: EXCLUSIV| Victor Ponta dă de pământ cu părinții beizadelelor care ajung să consume droguri! ”Foarte mulți își strică copiii! Ai rămas repetent, îți iau un Porsche cadou”

Reţinerile s-au făcut în urma audierilor maraton desfăşurate începând de marţi după-amiază la sediul DIICOT Iaşi.

Potrivit anchetatorilor, în urma celor 121 de percheziţii domiciliare făcute marţi, poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi, împreună cu procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Iaşi, au fost ridicate 81.102 Vape-uri, 3.237 de acadele, 1.316 cutii şi pungi cu jeleuri, 169 de cutii şi borcane cu prăjituri, 169 de seminţe de canabis, 3.692 de recipiente diverse mărimi.

De asemenea, au mai fost descoperiţi şi ridicaţi 299.333 de lei, 29.225 de euro şi 9.200 de dolari.

Totodată, au fost ridicate 65 de telefoane, 23 de laptopuri, cinci kilograme de argint sub forma a cinci lingouri, monede de argint, două plante de canabis, 400 de cutii, grindere, plicuri, borcane cu substanţe vegetale, opt găleţi ce conţin de aproximativ 74,2 litri de substanţă lichidă, 14 găleţi cu vapuri stricate, de aproximativ 149 de kilograme.

 

Cum funcționa ”Fabrica de vise” de la Iași. Dulciurile cu droguri era vândute minorilor în mall-uri ori în apropierea școlilor

În judeţul Iaşi, anchetatorii au descoperit o fabrică în care se produceau aceste dispozitive, iar, la nivel naţional, au mai fost descoperite cinci locaţii folosite ca depozite. În interiorul fabricii, au fost găsite aproximativ 40 de tone de cânepă industrială, ce urma a fi prelucrată pentru obţinerea de substanţe psihoactive.

Din estimări a rezultat faptul că, în această fabrică, s-au investit cinci milioane de euro, dintre care aproximativ 1,2 milioane de euro în aparatură modernă.

Procurori ai DIICOT Iaşi, împreună cu poliţişti, au făcut marţi, 121 de percheziţii în 23 de judeţe şi în Bucureşti, într-un dosar care vizează o grupare care comercializa dispozitive de vapat şi dulciuri susceptibile de a avea efecte psihoactive. 42 de persoane au fost duse la Iaşi pentru a fi audiate în acest dosar. Dulciurile – jeleuri, prăjituri, drajeuri – cu droguri erau vândute inclusiv minorilor. Ancheta în acest caz a fost declanşată în urma unei autosesizări a poliţiştilor şi procurorilor DIICOT.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Un gigant din Ungaria dă o nouă lovitură puternică pe piața din România. Va dezvolta o super afacere, în județul unde vor să se mute foarte mulți români
Capital.ro
Băsescu, demascat. Pe cine conducea fostul președinte din culise: Să nu ne mai alintăm, el era șeful...
Playtech.ro
Se schimbă SGR. Ce se întâmplă cu ambalajele din mediul rural, Ministrul Mediului a făcut anunţul
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Alertă maximă de la Google. Mare grijă când faci asta
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxa care se introduce în România. Ordin de marți, 6 Mai. Se vor plăti câte 10 lei de fiecare dată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Lumea muzicii este în doliu! Îndrăgita artistă care a pierit la 66 de ani, după ce casa i-a fost cuprinsă de flăcări: „O forţă a naturii şi o apărătoare a drepturilor omului”
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Diaspora are alți favoriți la prezidențiale. Ce scor surprinzător face Crin Antonescu în străinătate
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare