Un portar providenţial. A egalat în prelungiri, iar echipa sa a câştigat Cupa Mexicului VIDEO

Alfredo Fausto, goalkeeperul formaţiei mexicane Dorados a egalat în ultimele secunde ale finalei Cupei Mexicului, într-un moment în care echipa sa se afla în netă inferioritate numerică, având doi jucători eliminaţi.

01 nov. 2012, 15:49

Un moment antologic s-a petrecut în finala Cupei Mexicului, disputată miercuri noaptea în Ciudad Victoria. Divizionara secundă Correcaminos UAT conducea cu scorul de 2-1, era ultimul minut şi jucătorii se pregăteau să ridice trofeul deasupra capului. Mai mult, aveau doi oameni în plus pe teren, doi fotbalişti de la formaţia Dorados fiind eliminaţi pe parcursul partidei.

Şi, totuşi, cum adeseori se întâmplă în fotbal, în ultimele secunde a intervenit neprevăzutul. Alfredo Fausto, portarul celor Dorados, a reuşit egalarea şi, ca orice portar, a marcat un gol de execepţie, din demi-vole.

Meciul s-a dus în prelungiri, iar Dorados a câştigat Cupa Mexicului, în urma loviturilor de la 11 metri.