Un preot, acuzat că a furat obiecte de cult în valoare de aproximativ 100.000 de euro

Un preot din Malta urma să fie pus sub acuzare pentru implicarea în furtul unor obiecte de artă ecleziastică în valoare de aproximativ 100.000 de euro, a informat miercuri presa locală, relatează dpa.
Iulian Tudor
19 sept. 2019, 06:15
Un preot, acuzat că a furat obiecte de cult în valoare de aproximativ 100.000 de euro

Deo Debono a recunoscut implicarea sa în furtul operelor de artă din propria parohie, Biserica Sfântul Augustin din Valletta, a informat publicaţia The Times of Malta, citând surse din cadrul poliţiei.

Potrivit postului de televiziune TVM, operele de artă ecleziastică, între care tablouri şi gravuri, au fost furate la începutul acestui an.

TVM a relatat că arhivistul Alex Cauchi a observat că tablourile din biserică erau false şi nu se se potriveau cu inventarul din luna ianuarie, potrivit Agerpres

Citeşte şi Căutător de metale, dat în judecată de Biserica Scoţiei. Miza este un tezaur viking foarte valoros

Alex Cauchi a afirmat că Deo Debono nu mai are voie să-şi exercite funcţia de preot până la finalizarea anchetei poliţiei şi a procedurilor judecătoreşti.

Potrivit cotidianului, preotul a fost arestat în momentul în care când un arzător de tămâie furat a apărut la un magazin de antichităţi.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
După militari, urmează toți românii. PNL și PSD, obligate să majoreze vârsta de pensionare. „Este inevitabil. Cu 64, 65 de ani nu mai rezistăm”
Capital.ro
Doliu în muzica populară. A murit unul dintre cei mari artiști din România. A impresionat-o chiar și pe Maria Tănase
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
Bani gratis de la AFIR. Românii pot obține 300.000 de euro
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend