Un produs pe care românii îl adorau înainte de 1989 a reapărut în magazine. Costă doar 1,79 lei la Mega Image FOTO

Un produs adorat de români în comunism a reapărut în magazine. Este vorba despre biscuiții "Eugenia", care costă doar 1,79 lei în Mega Image.
Filip Stan
31 ian. 2025, 18:48
Un produs pe care românii îl adorau înainte de 1989 a reapărut în magazine. Costă doar 1,79 lei la Mega Image FOTO
Un produs pe care românii îl adorau înainte de 1989 a reapărut în magazine. Costă doar 1,79 lei la Mega Image FOTO

Produsul adorat de români în comunism care a reapărut în magazine. Biscuiții „Eugenia” au apărut în 1947, devenind rapid una dintre cele mai populare gustări ale românilor. De-a lungul anilor, acest produs a suferit numeroase modificări în ceea ce privește rețeta, ambalajul și forma, dar și-a păstrat esența, doi biscuiți crocanți umpluți cu o cremă aromată de rom, scrie Cancan.

Citeşte şi: Cum recunoști uleiul de măsline extra virgin. Ce produs merită să cumperi de la raft

Până în 1997, mai multe companii fabricau și comercializau „Eugenia”, însă în acel an marca a fost înregistrată de compania „Dobrogea”, care a transformat-o într-un brand protejat.

În 2005, „Dobrogea” a relansat produsul într-o variantă premium, cu un ambalaj mai modern care ajută la păstrarea prospețimii biscuiților pe termen mai lung. Potrivit informațiilor de pe ambalaj, „Eugenia” conține următoarele ingrediente: zahăr, făină albă de grâu 650, grăsime de palmier, cacao cu conținut redus de grăsime (3%), agenți de afânare (carbonat acid de amoniu, carbonat acid de sodiu), arome (rom, vanilie) și sare iodată. Crema din interior reprezintă aproximativ 40% din compoziție.

Citeşte şi: Încă un produs autentic românesc va primi certificare europeană. Renumitul salam de Nădlac se prepară după o rețetă veche de secole

Iată și valorile nutriționale pentru 100 g de produs: grăsimi 20,8 g, valoare energetică 472 kcal, glucide 66,3 g, fibre 0,64 g, sodiu 0,63 g, proteine 4,6 g, grăsimi saturate: 3,2 g.

Biscuiții „Eugenia” sunt disponibili în magazinele Mega Image la prețul de doar 1,72 lei, fiind o opțiune accesibilă pentru mulți dintre români, mai ales pentru că amintește de gustul copilăriei.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Profesorul de la George Coșbuc, care l-ar fi bătut pe fiul Marei Bănică, acuzat de-a lungul timpului de alte abuzuri. Mărturii cutremurătoare ies la iveală: ”A zis despre mama că stătea crăcită pe canapea”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Ajutoare pentru studii și burse școlare în 2026: ce elevi pot primi burse și ce sume se acordă lunar
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj