Un proiectil perforant a fost găsit de un pacient în curtea unui spital

Un proiectil perforant a fost găsit, vineri după-amiază, de către un pacient în curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă, după ce muniţia a fost scoasă din pământ de rădăcinile unui copac doborât de furtună. Bărbatul, internat în Secţia TBC, a luat proiectilul şi l-a dus la agentul de pază de la intrarea în unitatea medicală, acesta alertând autorităţile la numărul de urgenţă 112.
Alina Costache
23 iun. 2017, 18:56
Un proiectil perforant a fost găsit de un pacient în curtea unui spital

Un pacient internat în Secţia Pneumoftiziologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Vaslui a găsit un proiectil perforant în curtea unităţii medicale, în timp ce se plimba pe una din aleile din zona secţiei. Proiectilul se afla la baza unui copac care a fost scos din rădăcini de rafalele puternice de vânt de vineri după-amiază.

Bărbatul a ridicat elementul de muniţie şi s-a dus cu el la paznicul aflat în cabina de la intrarea în curtea spitalului, parcurgând astfel câteva zeci de metri cu bomba în mână. Ulterior, angajatul firmei de pază a alertat autorităţile la numărul de urgenţă 112.

„Echipa pirotehnică a intervenit în zonă, a ridicat în condiţii de siguranţă elementul de muniţie şi l-a transportat la depozitul inspectoratului. Din păcate, pacientul care a găsit acel proiectil de calibru 45 de milimetri nu a procedat corect. Obligatoriu, când sunt găsite astfel de elemente de muniţie, acestea nu trebuie mişcate. În mod normal, se anunţă Poliţia şi, până la sosirea acesteia, vor fi asigurate măsurile de siguranţă şi protecţie, în cazul nostru de către guardul spitalului”, a declarat, vineri, pentru News.ro purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui, Georgică Onofreiasa.

Proiectilul găsit în curtea spitalului provine, cel mai probabil, din timpul celui de-al doilea război mondial, atunci când clădirea Secţiei de Pneumoftiziologie a fost transformată în unitate militară.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Romanul care a anticipat ascensiunea lui Donald Trump și evenimentele din Minnesota. Cum a ajuns sloganul MAGA într-o distopie de acum câteva decenii
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Una dintre cele mai mari campioane s-a stins. A avut o carieră de excepție la echipa națională
Playtech.ro
Cât se dă la nuntă şi la botez în 2026? Banii, în funcţie de zonă şi restaurant
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Scandalos: fostul mare campion al României, presiuni ca Radu Naum să fie scos de pe post! Decizia luată de televiziune
MediaFlux
Tensiune uriașă: Iran amenință SUA cu un "răspuns decisiv". Cel mai mare portavion american se apropie rapid de Golful Persic
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil