Un român a consumat lunar, în medie, 2,2 litri de băuturi alcoolice, în 2014

Consumul lunar de băuturi alcoolice a reprezentat, în medie, 1,1 litri de bere și 1,1 litri de vin, țuică și rachiuri naturale de persoană, se arată într-o publicație a Institutului Național de Statistică (INS).
Iulian Tudor
06 ian. 2016, 07:54
Un român a consumat lunar, în medie, 2,2 litri de băuturi alcoolice, în 2014

„În anul 2014, consumul de băuturi alcoolice și nealcoolice a reprezentat în medie, lunar, pe o persoană 4,8 litri apă minerală și alte băuturi nealcoolice, 1,1 litri bere, 0,9 litri vin, 0,2 litri țuică și rachiuri naturale. Comparativ cu anul 2011 aceste niveluri au fost mai mari astfel: la apă minerală și alte băuturi nealcoolice cu 4%, la bere cu 5,8%, la vin cu 2,5%, la țuică și rachiuri naturale cu 1,8%”, se arată în document.

În 2014, cheltuielile totale de consum se ridicau, în medie, la 1.637 lei lunar/gospodărie, din care 7,7% erau pentru băuturi alcoolice și tutun. Pentru produse agroalimentare și băuturi nealcoolice erau alocate circa 40% din cheltuieli.

În perioada 2011-2014, produsele agroalimentare și băuturile nealcoolice au deținut ponderea cea mai ridicată în totalul cheltuielilor de consum (40%), în scădere cu 1,7 puncte procentuale față de anul 2011. În contrast, cheltuielile pentru locuință, dotarea și întreținerea acesteia au avut o tendință crescătoare în fiecare an (în anul 2014 fiind cu 0,9 puncte procentuale mai mari comparativ cu anul 2011). În anul 2014, cheltuielile pentru consumul alimentar au deținut, pe ansamblul gospodăriilor, o pondere de 34,7% din totalul cheltuielilor bănești de consum. În medie, pe total gospodării, ponderea cheltuielilor pentru mărfuri nealimentare a fost de 34,8%, iar cheltuielile pentru servicii au înregistrat o pondere de 30,5%”, arată INS.

Citeşte şi Fără alcool în ianuarie! Ce se întâmplă dacă nu mai consumi deloc alcool în prima luna a anului

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Marele antrenor, sfat de aur pentru Sabin Ilie: “Când îţi merge bine, să nu…”
Capital.ro
Renunțarea la bani cash. Momentul în care se va trece de la numerar la bani în bancă. Bancnotele, abandonate treptat
Playtech.ro
Ce înseamnă că Armata SUA a ridicat nivelul de alertă la Baza Deveselu la nivelul „BRAVO”. Ce urmează dacă se ajunge la „CHARLIE” sau „DELTA”
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Vedete din România blocate în mijlocul conflictului din Iran. Horia Brenciu și Anca Țurcașiu nu se pot întoarce în țară
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj