Un român care a ucis 4 tineri într-un accident în Italia, iar apoi a fugit, a fost arestat

Un român care a fugit după ce a comis un accident în Italia, în care au murit 4 tineri, a fost prins de poliție. Tânărul de 26 de ani, care, potrivit presei locale, și-ar fi mărturisit fapta, face față unei serii de acuzații grave și a fost plasat în arest la domiciliu.
Iulian Tudor
16 iul. 2019, 05:58
Un român care a ucis 4 tineri într-un accident în Italia, iar apoi a fugit, a fost arestat

Românul de 26 de ani a provocat tragedia duminică la Jesolo, în nordul Italiei, lângă Veneția, scrie observator.tv. Tânărul era în mașină cu un prieten. A pierdut controlul volanului și a lovit un alt automobil, care a fost aruncat într-un canal de apă aflat pe marginea drumului.

Citeşte şi Români morţi într-un accident în Bulgaria. Un copil de 8 ani este în comă

În automobilul lovit erau 4 tineri italieni, prieteni cu vârste de 22 și 23 de ani. Dintre ei, doar o fată de 22 de ani a supraviețuit. Trupurile celor 4 au fost scoase din apa în care a căzut mașina proiectată de impactul cu autoturismul românului.

„Eu am fost, sunt disperat”

Românul și-a continuat însă drumul fără să încetinească și, conform Il Giornale di Vicenza, la locul accidentului nu au găsit urme de frânare. Potrivit ziarului blitzquotidiano.it, polițiștii italieni au reușit să îl identifice după ce o femeie a sunat la 112 anunțând că a văzut o mașină care mergea cu viteză și făcea manevre periculoase. Femeia a reținut și numărul mașinii, iar astfel, după câteva ore de la tragedie, polițiștii italieni l-au găsit pe șoferul fugar.

Românul locuiește în Musile di Piave din Provincia Veneția, localitate de unde erau originare și victimele. Luni, el a fost audiat și, potrivit notizie.it, și-ar fi recunoscut fapta în prezența comandantului poliției locale, a avocatului său și a procurorului.

„Eu am fost, sunt disperat. Aș fi preferat să mor”, ar fi spus românul în fața anchetatorilor.

Șoferul de 26 de ani a fost plasat în arest la domiciliu. El a fost vizitat de jurnaliștii de la Corriere della Serra, dar a refuzat să facă declarații.

„Nu pot să vorbesc și să primesc pe nimeni”, le-a spus tânărul jurnaliștilor.

Avocatul apărării: „A lovit ceva cu oglinda”

Rodolfo Marigonda, avocatul apărării, spune că românul nu ar fi observat că a făcut accident și că e profund afectat de tragedie.

„Are un cazier curat, este electrician și are o a doua slujbă, pentru a se întreține. Era în mașină cu un prieten și a observat doar că a lovit ceva cu oglinda. Nu era beat și nu a consumat droguri”, a spus avocatul.

Giorgia, unica supraviețuitoare din mașina lovită, este la spital. Nu are răni grave, dar e în stare de șoc. Potrivit Il Messagerro, în momentul impactului ea a fost aruncată din mașină și a căzut în canal.

Spre norocul tinerei italience, pe cealaltă parte a drumului erau niște trecători care au văzut întreaga scenă și au venit să o salveze, recuperând-o din apă. Ceilalți 4 prieteni ai săi din mașină însă au murit.

DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Zodiile care fac bani și din piatră seacă până la începutul lunii iunie. Au noroc în planul financiar și la serviciu
Capital.ro
Marea dezvăluire despre Călin Georgescu. S-a detonat bomba despre familia sa
Playtech.ro
Care este distanța legală pentru a construi un gard nou între două proprietăți. Ce prevede legea
DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Adevarul
Un medic urolog explică de câte ori pe zi e normal să mergi la toaletă, în funcţie de vârstă
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața Cristinei Deleanu. Soțul Eugen Cristea, mărturii răvășitoare de la căpătâiul actriței
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Plantele de apartament care îți aduc noroc. Duci o viață liniștită și fără griji
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 15 mai 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 18,60 de milioane de lei la Joker
Cancan.ro
Mesajul pe care Giorgia Meloni i l-a transmis soției lui George Simion: 'Trebuie să vă ocupați de tot! Vestea bună e că...'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
7.000 lei, plătiți la pensie. Casa de Pensii din România virează lunar banii. Cine îi va lua
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Tânăra de 18 ani care a dispărut în Thailanda, apariție șocantă în celălalt capăt al planetei. Spune că este însărcinată
Viperele au năpădit un sat din România. Locuitorii fac apel pentru achiziționarea de seruri antiviperin / video+foto
MediaFlux
Gafa care schimbă totul în alegerile prezidențiale. Răsturnare de situație
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce facultate din România le asigură studenților un loc de muncă încă din al doilea an