Un sfert dintre persoanele cu epilepsie nu au loc de muncă

Aproximativ 25% dintre persoanele cu epilepsie la nivel mondial aflate în perioada profesională activă nu au loc de muncă. Dintre acestea 64% declară şomajul ca o consecinţă directă a bolii, a afirmat marţi preşedintele Societăţii de Neurologie din România, prof. dr. Ovidiu Băjenaru, în cadrul unei dezbateri.
Iulian Tudor
15 apr. 2014, 12:37
Un sfert dintre persoanele cu epilepsie nu au loc de muncă

Potrivit acestuia, 54% dintre persoanele cu epilepsie cuprinse în procesul de învăţământ declară că boala lor are sau a avut un impact negativ asupra performanţelor şcolare, scrie Agerpres.

„În medie, copiii cu epilepsie tind să fie cu un an în urma celorlalţi”, a spus prof. dr. Băjenaru.

El a susţinut că aproximativ 53% dintre bolnavii cu epilepsie declară restricţii în activitatea zilnică, iar 46% declară dificultăţi de concentrare şi pierdere de memorie.

Totodată, 21% dintre cei care suferă de această afecţiune declară afectarea vieţii sexuale, iar 16% că au probleme de discriminare la locul de muncă.

„Această afecţiune trebuie tratată corespunzător, astfel încât pacientul să nu mai aibă crize. La această categorie de pacienţi creşte riscul de deces de 2-3 ori. Jumătate dintre pacienţii cu epilepsie care mor au un control inadecvat al crizelor”, a arătat medicul.

Potrivit acestuia, pentru aproximativ 70% dintre pacienţi crizele pot fi controlate prin medicaţie.

În România sunt aproape 200.000 de pacienţi cu epilepsie conform statisticilor OMS, dar medicii susţin că numărul acestora ar fi cuprins între 300.000 şi 500.000.

Citeşte şi Drama bolnavilor de Parkinson în România VIDEO

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
Se verifică banii din cont. Românii care intră în atenția ANAF. Se cer documente doveditoare
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Crește vârsta de pensionare din iulie 2026. Reguli noi și pentru pensionarea anticipată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?