Un şofer beat şi fără permis şi-a abandonat copiii în maşină când încerca să scape de poliţişti

Un șofer beat și fără permis și-a abandonat copiii în mașină și a luat-o la fugă. S-a întâmplat în județul Suceava. Omul era urmărit de polițiști. În momentul în care a văzut că nu mai are scăpare, și-a lăsat cei trei copii și s-a făcut nevăzut.
Romania TV
27 dec. 2019, 13:31
Un şofer beat şi fără permis şi-a abandonat copiii în maşină când încerca să scape de poliţişti

Incidentul s-a petrecut în noaptea de Crăciun, pe data de 26 decembrie, în Gura Humorului, scrie hmonitorulsv.ro. Poliţiştii au făcut semn să oprească şoferului unei autoutilitare, doar că acesta a apăsat şi mai tare pedala de acceleraţie. Poliţiştii au plecat în urmărirea lui. Şoferul urmărit nu a mai putut controla maşina care a derapat, a lovit o bordură, iar mai apoi s-a oprit în mijlocul drumului. Imediat după ce maşina s-a oprit, şoferul a luat-o la fugă, abandonându-şi soţia şi pe cei trei copii minori. Femeia le-a povestit poliţiştilor că soţul ei s-a speriat că va fi sancţionat şi din acest motiv a fugit.

După mai puţin de jumătate de oră, şoferul a revenit la locul incidentului, iar poliţiştii i-au cerut să sufle în etilotest. Rezultatul a fost 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat. Mai mult, bărbatul nu avea permis de nici conducere, iar autoutilitară pe care o conducea era radiată din circulaţie din data de 18 decembrie 2019. Bărbatul aflat la volan a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore şi este cercetat pentru „conducerea unui autovehicul neînmatriculat”, „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” şi „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”.

Bărbatul care i-a dat maşina este şi el cercetat pentru „încredințarea unui vehicul pentru a fi condus pe drumurile publice unei persoane despre care știa că nu posedă permis de conducere”.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă fosta jucătoare de tenis din Rusia, după retragere. La 40 de ani a început o meserie nouă
Capital.ro
Carte electronică de identitate 2026. Anul până când mai sunt valabile vechile cărți de identitate
Playtech.ro
Ce este cvadriciclul și de ce poate fi condus fără permis de conducere. Modelul Arora S2 care a luat foc are viteză maximă de 25 km/h
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș a murit după ce a băut lapte de... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Pleacă dracului!”. Ce i-a spus Ilie Năstase lui Nicolae Ceaușescu de l-a ”înghețat” pe liderul comunist
MediaFlux
Trump știe cum poate Zelenski să câștige războiul. Sfatul președintelui SUA în relația cu Rusia
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat