Un şofer care şi-a avariat maşina într-un crater a obţinut despăgubiri de 2000 de euro

Primăria Turda va trebui să îi plătească aproape 2000 de euro unui șofer din Cluj ce și-a avariat mașina din cauza unei gropi nesemnalizate prezente pe carosabil. După trei ani de procese, instanța a decis că instituția care administrează drumul este vinovată.
Alina Costache
13 iul. 2016, 09:27
Un şofer care şi-a avariat maşina într-un crater a obţinut despăgubiri de 2000 de euro

Cum decizia este deja definitivă și bărbatul nu a primit banii, acesta se pregătește să execute silit municipalitatea pentru a își recupera prejudiciul.

Accidentul s-a produs în 2013, într-o seară ploioasă. Dorel Sălcudean a observat târziu groapa plină de apă şi n-a mai putut să o evite, pentru că pe contrasens venea un camion. Craterul – cu o lungime de peste un metru – avea o adâncime de aproximativ 20 de centimetri. „Puteam să sar cu maşina într-un şanţ, puteam să mai sar ştiu eu pe unde să mai lovesc şi alte maşini, să mai fie şi victime”, a spus șoferul potrivit digi24.ro.

Primăria Tuda a afirmat că face tot posibilul pentru a plăti despăgubirea, dar suma este prea mare, reprezentând salariile pe o lună ale funcționarilor de la Taxe și impozite. „Ţine foarte mult de partea economică, de disponibilul în cont, eu asta nu pot să vă garantez că există sau nu şi suma asta cât de repede” a declarat managerul public al instituției.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Iubita secretă a lui Vladimir Putin, scandal uriaș înainte de o competiție desfășurată lângă România: ”O urăsc!”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. A murit o iubită interpretă. A făcut AVC chiar înainte de a urca pe scenă
Playtech.ro
Ce acte trebuie actualizate după schimbarea buletinului în 2026. Greșeala care îi poate costa șoferi peste 1.600 de lei
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan șterge pe jos cu Giovanni Becali: ”Nu mai are jucători nici cât negru sub unghie, dar vorbește de fiecare! Louis Munteanu era al meu, nimeni nu visa vreodată”
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi