Un șofer de taxi a fost prins pe DN1 în timp ce gonea cu 174 de km/h. Bărbatul se afla sub influenţa drogurilor. Polițiștii i-au făcut dosar penal

Un șofer de taxi drogat cu cocaină a fost prins de DN1 în timp ce gonea cu 174 de kilometrii la oră. Polițiștii prahoveni i-au făcut dosar penal pentru conducere a unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe
Alina Costache
15 sept. 2022, 21:44
Un șofer de taxi a fost prins pe DN1 în timp ce gonea cu 174 de km/h. Bărbatul se afla sub influenţa drogurilor. Polițiștii i-au făcut dosar penal

Un şofer de taxi a fost prins, joi, pe DN1, în afara localității Băicoi, în timp ce gonea cu o viteză de 174 de kilometri pe oră. În urma testării cu aparatul DrugTest s-a constatat consumul unor substanţe susceptibile de a avea efect psihoactiv, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean Prahova.

Citește și O tânără de 22 de ani a fost prinsă drogată la volan pe un drum din Cluj. Polițiștii i-au făcut dosar penal

„Aparatul radar a înregistrat un autoturism Taxi al cărui conducător auto circula cu viteza de 174 km/h (+74 km/h peste limita legală admisă). La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat în vârstă de 30 de ani, din municipiul Bucureşti. Întrucât manifesta un comportament suspect, acesta a fost testat cu aparatul DrugTest care a indicat prezenţa unor substanţe susceptibile de a avea efect psihoactiv în organism, motiv pentru care a fost condus la o unitate medicală în vederea recoltării de mostre biologice”, precizează  IPJ Prahova, într-un comunicat.

În cauză, a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere a unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice sau a altor substanţe.

Poliţiştii Serviciului Rutier Prahova au desfășurat o acţiune de tip „BLITZ” pe Drumul Naţional 1, în afara oraşului Băicoi, pentru combaterea principalelor cauze generatoare de accidente rutiere cu accent pe depistarea conducătorilor auto care conduc sub influenţa alcoolului sau a substanţelor cu efect psihoactiv, precum şi pentru depistarea acelora care nu respectă regimul legal de viteză.

Citește și Lovitură pentru George Burcea! Fostul soţ al Andreei Bălan a primit sentinţa în dosarul consumului de droguri la volan

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce priorități are Raluca Zenga de când a divorțat. Fosta soție a lui Walter Zenga și-a schimbat complet traiectoria vieții
Capital.ro
Un traseu din România sălbatic, primitor și aproape uitat de turiști, promovat de presa străină
Playtech.ro
Comunele din România mai mari decât multe orașe. Au zeci de mii de locuitori și o duc bine din punct de vedere economic
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-A AFLAT! Cheloo a fost diagnosticat cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?