Un tânăr român a realizat un program care recunoaşte dezastrele naturale

Ionuţ Budişteanu în vârstă de 18 ani este din Râmnicu Vâlcea şi a uimit lumea cu inteligenţa sa. Recent el a fost premiat în Statele Unite ale Americii pentru realizarea unui program care recunoaşte dezastrele naturale, potrivit libertatea.ro.
Romania TV
15 iul. 2012, 10:05
Un tânăr român a realizat un program care recunoaşte dezastrele naturale

„Am creat un software care preia imagini de la satelit şi, folosind inteligenţa artificială, recunoaşte dezastre naturale. Adică el preia şi procesează în timp real mii şi mii de imagini, recunoaşte cum era locul înainte şi să zicem, în cazul unei acumulări de ape, el anunţă că zona nu mai este la fel, ci că s-a adunat apă”, a explicat Ionuţ.

Cu invenţie sa, tânărul a câştigat medalia de argint la Houston, Texas, unde au concurat 1.100 de participanţi din 70 de ţări ale lumii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
DIICOT apelează la experți independenți în dosarul Nordis. Unde au dispărut banii și în ce stadiu a ajuns ancheta
Capital.ro
Anunț important venit de la CEC Bank. Se schimbă regulile pentru transferurile de bani. Nou serviciu pentru români
Playtech.ro
Ce este Super El Niño, fenomenul care ar putea aduce temperaturi record în 2026, conform oamenilor de știință. Moment de cotitură pentru încălzirea globală
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Cu ce se confruntă Valentin Sanfira, după divorț. Artistul a scris un mesaj în mediul online: „Plâng de fiecare dată”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
Mărturia dură a legendei Rapidului, după moartea lui Mircea Lucescu: ”N-am fost nici la mama, nici la tata, nici la fratele meu”
MediaFlux
România, condusă de un guvern interimar. Cât mai poate sta Ilie Bolojan la Palatul Victoria
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR