Un traficant de droguri român a fost ucis. Cinci persoane au fost arestate în Franţa şi Spania

Cinci persoane au fost arestate în Franţa şi Spania pentru uciderea unui traficant de droguri român în 2013, la Carcassonne, în sudul Franţei, a anunţat vineri Garda civilă spaniolă.
Iulian Tudor
13 apr. 2018, 13:54
Un traficant de droguri român a fost ucis. Cinci persoane au fost arestate în Franţa şi Spania

Românul, care avea 28 de ani şi locuia la Roquetas de Mar, în sud-estul Spaniei, participase la livrarea a 30 de kilograme de canabis cu maşina către Franţa. El a fost ucis de destinatarii transportului, la 20 octombrie 2013, pentru a nu fi nevoiţi să-l plătească, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al Gărzii civile spaniole, potrivit Agerpres.

Un spaniol a fost arestat la Laujar de Andarax, în provincia spaniolă Almeria, şi patru francezi la Carcassonne şi Beziers, a precizat Garda civilă.

Potrivit procurorului din Narbonne (sudul Franţei), spaniolul i-a denunţat pe cei patru francezi, dintre care unul a fost însă eliberat rapid, iar ceilalţi trei, cu vârste între 20 şi 30 de ani, au făcut mărturisiri, acuzându-l pe spaniolul de 40 de ani că a fost autorul agresiunii şi că şi-a premeditat gestul, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Un tânăr a fost reţinut după ce a fost surprins în timp ce încerca să vândă droguri într-o parcare

Franţa a depus o cerere de extrădare a spaniolului, care după venirea sa în ţară va fi confruntat cu ceilalţi trei suspecţi, pentru a stabili dacă a existat sau nu premeditare, a menţionat procurorul francez. Arestările au avut loc săptămâna aceasta, a menţionat Garda civilă, fără a face alte precizări.

Rămăşiţele pământeşti ale victimei au fost găsite la aproape un an după dispariţia sa la Berriac, în apropiere de Carcassonne, cu urme de răni produse de o armă albă.

Familia românului nu ştia nimic de implicarea acestuia în traficul de droguri, a dat asigurări poliţia spaniolă

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Alina Pușcău vorbește cu greu despre efectele tratamentului: „Începe să îmi cadă părul” | VIDEO
Fanatik.ro
Șumudică vrea să dea o dublă lovitură la CFR: un jucător lui Rădoi și un super fotbalist de la Galatasaray. Exclusiv
Capital.ro
Marius Budăi atacă PNL după prăbușirea investițiilor străine: Explicați-ne de ce România a pierdut banii care trebuiau să rămână și să fie reinvestiți aici
Playtech.ro
Piața muncii încetinește în România. Unde se mai fac angajări și ce domenii au cele mai multe locuri de muncă vacante
Adevarul
„Mama mea este postac AUR”. Povestea unui tânăr care și-a descoperit mama într-un grup de partid
wowbiz.ro
Cine era medicul de la Spitalul Universitar de Urgență București care s-a sinucis! Avea doar 28 de ani
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după ce medicul rezident de 28 de ani și-a pierdut viața la Spitalul Universitar. Ce se întâmpla, de fapt, în familia lui: „Nu a suportat”
iamsport.ro
S-a întâlnit cu Radu Naum la piață și a rămas perplex: ”Mi-a dat o palmă! Mă gândeam: «Cine face asta?»”
MediaFlux
Lovitură pentru Zelenski de la cine se aștepta mai puțin! Cel mai mare susținător i-a devenit dușman și îl vrea jos
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat