Un tribunal egiptean a revocat sentinţa de condamnare la închisoare pe viaţă a fostului preşedinte Morsi

Curtea de Casație a Egiptului a revocat marți sentința de condamnare pe viață a președintelui destituit Mohamed Morsi, provenit din Frăția Musulmană, și a ordonat rejudecarea cazului în legătură cu acuzații de spionaj în favoarea grupării palestiniene Hamas.
Romania TV
22 nov. 2016, 09:44
Un tribunal egiptean a revocat sentinţa de condamnare la închisoare pe viaţă a fostului preşedinte Morsi

Instanța a revocat săptămâna trecută condamnarea la moarte pronunțată contra lui Morsi într-un caz separat, ceea ce înseamnă că el nu mai riscă execuția.

Ales democratic după revolta din 2011, Morsi a fost răsturnat la mijlocul anului 2013 de Abdel Fattah al-Sisi după proteste în masă contra conducerii sale și imediat arestat.

El rămâne în închisoare pentru o condamnare separată, pentru spionaj.

Morsi a fost unul din cei 22 de înalți oficiali și susținători ai Frăției Musulmane condamnați anul trecut pentru spionaj în favoarea grupării islamiste Hamas cu care Frăția are legături.

Hotărârea de marți a Curții de Casație revocă toate condamnările în acest caz, inclusiv condamnarea la închisoare pe viață a lui Mohamed Badie, Ghidul General al Frăției Musulmane, și a altor 15.

După înlăturarea lui Morsi și câștigarea alegerilor prezidențiale anul următor, al-Sisi, un fost general, a zdrobit disidența. Forțele de securitate au ucis sute de susținători ai lui Morsi într-o singură zi în 2013, într-unul dintre cele mai sângeroase incidente din istoria modernă a țării.

Mii de susținători ai Frăției Musulmane au fost de atunci arestați și sute au fost condamnați la moarte sau la ani grei de închisoare în procese în masă condamnate de grupurile pentru drepturile omului ca motivate politic.

Guvernul egiptean afirmă că nu intervine în activitatea sistemului judiciar.

Guvernul consideră Frăția, cea mai veche mișcare islamistă în Egipt, drept o grupare teroristă. Frăția declară că este angajată în activism pașnic.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Fiica lui Sile Cămătaru, jignită în ultimul hal: “O găsim la vitrină…”. Cum a reacționat
Fanatik.ro
Problemele medicale cu care se confruntă o cunoscută tenismenă. A decis să nu mai ascundă nimic
Capital.ro
Călin Georgescu i-ar putea lua locul lui Ilie Bolojan? George Simion face noi dezvăluiri: E o chestiune logică
Playtech.ro
Ce este recesiunea economică şi cum afectează cetăţeanul de rând. Ce trebuie să faci ca să nu pierzi bani
Adevarul
Șoc în fotbal: fostul portar Alex Manninger a murit într-un accident rutier îngrozitor. A intrat cu mașina într-un tren de pasageri
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Lucescu, dezvăluirea care îți va rupe sufletul. ”Și-a dorit să mergem împreună, dar n-am mai apucat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
17 persoane și-au pierdut viața şi aproape 100 au fost rănite, după ce Rusia a atacat Ucraina cu drone şi proiectile. Cum a răspuns Kievul
iamsport.ro
Fotbalistul Generației de Aur, suspendat 6 luni de Mircea Lucescu pentru că a luat o boală cu transmitere sexuală
MediaFlux
Izvorul Tămăduirii 2026. Tradiții și miracole în Vinerea Luminată. Ce este interzis și ce este obligatoriu astăzi
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj