Unde se face, de fapt, Salamul Sinaia vândut de LIDL. Dispare rapid de pe rafturi, fiind unul dintre preferatele românilor

Salamul Sinaia de la Cămara Noastră este unul dintre sortimentele care dispar rapid de pe rafturile magazinelor LIDL. Mulți români îl cumpără, fără să știe de unde provine de fapt.
Alina Costache
25 apr. 2025, 14:02
Unde se face, de fapt, Salamul Sinaia vândut de LIDL. Dispare rapid de pe rafturi, fiind unul dintre preferatele românilor

Unde se face, de fapt, Salamul Sinaia vândut de LIDL. Puțini sunt românii care se opresc timp de câteva secunde pentru a citi eticheta înainte de a cumpăra produsul. Doar așa pot afla unde este fabricat, de fapt, salamul lor preferat dar și ce ingrediente conține.

Unde se face, de fapt, Salamul Sinaia vândut de LIDL. Milioane de români îl cumpără fără să știe unde este produs

Salamul Sinaia de la Cămara Noastră este produs în localitatea Mihai Vitează, din județul Cluj. Acesta conține 422 de kilocalorii/ 100 de grame și potrivit csid.ro.

Citește și Lidl, lovitură de grație pentru concurența globală. Celebrul retailer german își va spulbera adversarii cu inovația pe care o aduce pe piață

Pe lângă conținutul ridicat de calorii, Salamul Sinaia vândul de LIDL conține și 37.1% grăsimi, 12.3% acizi grași saturați și 4% sare.

Ca și ingrediente, salamul de la Cămara Noastră conține carne de porc, carne de vită, slănină, sare, condimente și extract de condimente.Atenție, din lista ingredientelor nu lipsesc nici antidoxidanții, conservanții și urmele de lactoză, ouă și muștar.

80 de grame de Salam Sinaia de la Cămara Noastră costă la LIDL 4, 49 de lei .

Citește și Ce conține, de fapt, șnițelul de post din LIDL. Mulți români îl cumpără fără să citească eticheta

Istoria salamului Sinaia

Povestea Salamul Sinaia începe în jurul anului 1885, atunci când un italian pe nume Filippo Dozzi se stabilește la cariera de piatră de la Piatra Arsă, din fostul cătun Poiana Țapului.

Acesta era de meserie pietrar și a venit în România împreună cu soția sa. Italianul obișnuia să amestece cărnurile și mirodeniile, astfel că, în 1910 a cumpărat o clădire în care funcționa un restaurant, un depozit de vinuri și un hotel și a început să producă celebrul salam Sinaia, potrivit Fanatik. 

Cămara Noastră este unul dintre brandurile preferate de produse ale românilor care obișnuiesc să facă cumpărături de la LIDL.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Theo Rose a rămas uimită de hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Cuvântul prin care a descris întreaga experiență
Capital.ro
Pensionarii care primesc cu 50% mai mult la pensie. Decizia definitivă a ÎCCJ privind grupa de muncă
Playtech.ro
Ce salariu are un mecanic la STB. De ce evită oamenii să se angajeze în transportul public
Adevarul
Fost șef MI6: Pierderile Rusiei în Ucraina sunt „uluitoare”, 30.000 de soldați uciși într-o lună
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Prețul alimentelor va fi controlat! Când intervine ministrul Agriculturii
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj