Unde sunt făcute produsele Milbona de la Lidl. Românii se bat pe ele la rafturi

Produsele lactate Milbona de la Lidl sunt printre preferatele românilor. Producătorii se laudă că sunt făcute din lapte proaspăt chiar de la fermierii din țara noastră.
Alina Costache
08 oct. 2024, 12:28
Unde sunt făcute produsele Milbona de la Lidl. Românii se bat pe ele la rafturi

Produsele Milbona se bucură de un real succes în magazinele Lidl din țara noastră. Puțini români știu de unde provin, de fapt, aceste produse lactate care ne-au cucerit datorită gustului inconfundabil.

Unde sunt făcute produsele Milbona

Lidl se laudă cu o gama variată de produse lactate iar printre cele mai apreciate de români sunt cele de la Milbona. Acestea sunt făcute de FrieslandCampina România, companie care face parte din grupul olandez Royal FrieslandCampina. Firma a fost formată în anul 2008, prin fuziunea companiilor olandeze producătoare de lactate Friesland Foods și Campina.

Compania olandeză a intrat pe piața din România în anul 2001 prin achiziția Nutricia Dairy and Drinks, iar în 2002 a fuzionat cu producătorii Someșana Satu Mare, Belcar Bela Deta din Timișoara și Belcar Distribution.

Citește și Super-oferte de joi, 5 septembrie, la LIDL. Supermarketul aduce la raft trei produse adorate de români, la prețuri de nimic. Cel mai ieftin costă puțin peste 2 lei

De asemenea, Friesland România este acționar majoritar la firmele Industrializarea Laptelui din Târgu-Mureș și Napolact Cluj-Napoca. Compania mai deține brandurile Milli, Oke!, Dots, Completa, Napolact și Napoca.

Producătorii se laudă că toate produsele Milbona sunt făcute din lapte proaspăt de la fermieri din țara noastră. Emmentaler-ul, brânza topită, brânza Gouda, iaurtul Bio, iaurtul Bio cu fructe, brânza topită felii, budinca de vanilie și budinca de ciocolată se află printre produsele preferate de români.

Reamintim că Lidl este unul dintre cei mai importanți retaileri de pe piața din țara noastră. Retailerul german oferă o gamă variată de produse alimentare, dar și de bricolaj sau îmbrăcăminte.

„Modelul de business al Lidl este unic pe piaţa locală – peste 80% dintre produsele aflate pe rafturile magazinelor noastre sunt marcă proprie. În prezent, avem produse marcă proprie pentru aproape fiecare categorie de produs pe care o comercializăm: de la produse de bază, dar şi articole care răspund unor nevoi specifice ale consu­matorilor, până la bunuri premium“, susțin reprezentanţii companiei, potrivit bugetul.ro.

Citește și Ce salariu are un om la curățenie de la LIDL. Muncești doar patru ore pe zi și iei bani frumoși

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu Florentin Petre și Cătălin Hîldan, înainte de Dinamo – Rapid: “Borcea a trimis televiziunile!”
Capital.ro
Ora de vară 2026. Data la care se dau ceasurile înainte cu o oră. Când trece România la ora de vară?
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fotbalistul român important a refuzat-o pe FCSB pentru a semna cu Dinamo! Gigi Becali îi oferea un salariu uluitor
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat