Ungaria acuză UE că ar fi de partea traficanţilor de persoane

Ministrul ungar de externe Peter Szijjarto a acuzat luni conducerea Uniunii Europene şi unele state occidentale că sunt de partea traficanţilor de persoane, transmite MTI.
Iulian Tudor
15 iul. 2019, 16:07
Ungaria acuză UE că ar fi de partea traficanţilor de persoane

Şeful diplomaţiei de la Budapesta a susţinut că în Marea Mediterană are loc o operaţiune de trafic de persoane „organizată internaţional”, cu sprijin politic.

Într-o pauză a unei reuniuni a miniştrilor de externe europeni, Szijjarto a declarat ziariştilor ungari că „Bruxellesul şi anumite state occidentale membre ale Uniunii Europene s-au demascat (…) deoarece, deşi a devenit evident că migraţia poate fi oprită nu doar pe uscat, ci şi pe Marea Mediterană, încurajează continuu şi făţiş traficul de persoane”. El a avertizat că „forţele care organizează migraţia sunt din nou în ofensivă”, informează Agerpres.

După părerea ministrului, este clar că în cadrul UE există interese favorabile creşterii numărului de migranţi.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Antrenorul care l-a înlocuit pe Mircea Lucescu la echipa națională s-a prăbușit emoțional: „De două zile plânge!”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj