Ungaria face presiuni pentru aderarea Muntenegrului la Uniunea Europeană

Ungaria îi solicită Uniunii Europene să accelereze negocierile de aderare a Muntenegrului la blocul comunitar şi ar dori ca negocierile de aderare să se încheie în cel mult patru ani, a declarat marţi, la Podgorica, ministrul de externe ungar Peter Szijjarto.
Filip Stan
19 dec. 2017, 15:40
Ungaria face presiuni pentru aderarea Muntenegrului la Uniunea Europeană

Budapesta este un susţinător hotărât şi dedicat al integrării Muntenegrului în Uniunea Europeană, a spus Szijjarto, care a adăugat că securitatea Balcanilor Occidentali este în interesul securităţii europene, iar cea mai rapidă cale de realizare a acestui obiectiv este integrarea în UE.

În opinia şefului diplomaţiei ungare, Muntenegru a devenit pe merit membră a NATO şi ţara merită să devină şi membră a UE.

Citeşte şi Uniunea Europeană se va extinde în curând cu Serbia şi Muntenegru

”Podgorica este un pilon de stabilitate în Balcanii Occidentali şi de aceea integrarea Muntenegrului în UE ar contribui substanţial la stabilitatea regiunii, ceea ce are o influenţă semnificativă asupra securităţii întregului continent european”, a spus oficialul ungar.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Darius Olaru, în top 10 cele mai scumpe transferuri reuşite de FCSB! Câţi bani a încasat Gigi Becali de când e patronul echipei
Capital.ro
2026: Claxonezi un șofer care nu pleacă la verde? Cine riscă, de fapt, amenda
Playtech.ro
Şoferii care sunt scutiţi de taxa de pod Giurgiu-Ruse, în 2026. Noile categorii anunţate de Ministerul Transporturilor
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți