Ungaria trece din nou prin momente grele: Migranţii fac presiuni la graniţele ţării

Numărul migranților care intră clandestin în Ungaria trecând gardul de sârmă ghimpată ridicat anul trecut de Budapesta la frontiera cu Serbia și cu Croația a crescut masiv în ultimele zile.
Iulian Tudor
22 feb. 2016, 12:45
Ungaria trece din nou prin momente grele: Migranţii fac presiuni la graniţele ţării

Peste 500 de migranți au fost reținuți după ce au intrat ilegal în Ungaria de vineri până duminică, aproape la fel de mulți ca pe tot parcursul lunii ianuarie, când 550 de persoane au fost arestate, potrivit unor statistici oficiale.

Printre migranți sunt tot mai mulți originari din Africa de Nord, Kosovo, Pakistan, dar și din țări ca Haiti și Sri Lanka, ale căror șanse de azil în Uniunea Europeană sunt foarte reduse, spre deosebire de refugiații sirieni.

Aceasta a coincis cu anunțul Austriei — principală țară de tranzit — de înăsprire a controalelor la frontierele sale, pledând vineri pentru aplicarea unui sistem de distribuire a migranților în baza unor cote obligatorii. Mai multe țări balcanice au înăsprit măsurile în consecință.

Ungaria a reușit să oprească tranzitarea teritoriului său de către migranți după ce și-a sigilat cu sârmă ghimpată frontiera cu Serbia la jumătatea lunii septembrie și cu Croația, după o lună. Acest lucru a deviat fluxul de migranți spre Slovenia.

Citeşte şi Ungaria construieşte un gard suplimentar din lemn la graniţa cu Serbia

Aproximativ 300.000 de persoane au trecut anterior prin Ungaria, un nivel record înregistrându-se în data de 23 septembrie — 10.046 de refugiați. După închiderea frontierelor, numai 270 de persoane au trecut gardul de sârmă ghimpată în noiembrie.

În total, 1.325 de migranți au fost urmăriți în justiție în Ungaria începând cu luna septembrie pentru trecerea ilegală a frontierei ungare.

Premierul ungar Viktor Orban, criticat vehement în străinătate pentru ridicarea gardului de sârmă ghimpată, și-a anunțat planurile de a consolida apărarea granițelor țării. Ungaria a anunțat că este pregătită să ridice un gard și la granița cu România dacă fluxul de migranți s-ar deplasa în această direcție.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Care este echipa din România care a dat cei mai mulți jucători la Cupa Mondială. Nu e Steaua
Capital.ro
Prețuri carburanți marți, 9 iunie. Benzina și motorina s-au ieftinit în marile orașe din România. Cât plătesc șoferii la pompă
Playtech.ro
Cum verifici dacă un hotel există cu adevărat înainte să plătești avansul. Pașii care te pot feri de o înșelătorie
Adevarul
Scandalul ROBOR. Pot românii să își recupereze banii din rate? Ce spun experții
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Hidroelectrica anunță schimbare la facturi. Vizează doar anumiți clienți, în funcție de data din contract
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți