Ungureanu: Băsescu nu încalcă în niciun fel Constituţia participând la Congresul PPE

Preşedintele Traian Băsescu nu încalcă în niciun fel Constituţia participând la Congresul PPE, ci reprezintă România în calitate de şef de stat, a declarat, marţi, Mihai Răzvan Ungureanu, liderul Forţei Civice apreciind că este o practică normală ca şeful statului să ţină un discurs de bun venit.
Romania TV
16 oct. 2012, 12:07
Ungureanu: Băsescu nu încalcă în niciun fel Constituţia participând la Congresul PPE

Solicitat să comenteze afirmaţiile premierului Victor Ponta, care consideră că Traian Băsescu va încălca din nou Constituţia participând la Congresul PPE de la Bucureşti, Mihai Răzvan Ungureanu a răspuns: „Nu încalcă în niciun fel Constituţia”.

„Ca şef de stat invitat să participe la o manifestare internaţională de proporţii şi reprezentând România în această calitate, credem că e natural să exprime un cuvânt de bun venit. Sunt convins că dacă la Bucureşti ar fi avut loc dezbaterile congresului PES, organizatorii l-ar fi invitat pe preşedintele României în calitatea sa de reprezentant al naţiunii şi al statului pentru a ţine un cuvânt de bun venit. E o practică firească, protocolară, de bun simţ, care are precedent în organizarea altor evenimente internaţionale la Bucureşti”, a spus Ungureanu.

El a ţinut să-i transmită premierului Ponta că problema reprezentării politice a României în Consiliul European a fost deja tranşată de Curtea Constituţională. „Dacă Ponta a spus aceasta, trebuie să-i readucem aminte domnului prim-ministru că problema reprezentării politice a României în Consiliul European a fost deja tranşată de Curtea Constituţională”, a spus Ungureanu.

El a precizat că Congresul PPE organizat la Bucureşti aduce o notă de contrast dacă este pus în paralel cu Congresul PES, care nu a mai fost găzduit de Capitala României.

„Punem în paralel două lucruri: în septembrie nu a fost găzduit la Bucureşti Congresul PES, cel mai probabil pe seama evoluţiilor politice nedemocratice din ultimele luni. În schimb, este găzduit Congresul PPE. Acest contrast e limpede, vorbeşte clar despre lipsa de credibilitate a actualei puteri, despre felul în care Europa civilizată califică evoluţiile politice la care s-a angajat actuala putere, vorbeşte despre ce consideră Europa că reprezintă în România forţele europene”, a mai spus Ungureanu.

Potrivit lui Ungureanu, organizarea Congresului PPE şi absenţa Congresului socialiştilor reprezintă conluzia pe care Europa o oferă vieţii politice din România şi politicienilor români faţă de dinamica politică din ultimele luni.

Ungureanu a spus că Forţa Civică este invitată să participe la lucrările Congresului PPE, unde vor lua parte şapte vicepreşedinţi, secretarul general şi preşedintele partidului.

Preşedintele Băsescu va încălca din nou Constituţia participând, în calitate de preşedinte al României, la Congresul Partidului Popular European (PPE), deşi şeful statului nu poate face politică şi implicit nu poate participa la manifestări ale unui partid politic, a afirmat liderul USL, Victor Ponta.

Citeşte şi Pregătiri pentru congresul PPE: Merkel, Barroso, Sarkozy şi Berlusconi vin la Bucureşti

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Radu Drăgușin, sărbătoritul zilei! Celebrul fotbalist a împlinit 24 de ani. Ce urări emoționante a primit
Fanatik.ro
Vești proaste pentru Costel Gâlcă și rapidiști. A venit anunțul după victoria de la Sibiu – joacă abia în martie. Exclusiv
Capital.ro
Nu mai trec ITP-ul. Milioane de mașini fabricate după 2019 pot rămâne fără drept de circulație. Nu e vina șoferilor
Playtech.ro
Ora din zi la care ar trebui să tragi jaluzelele sau draperiile pentru a economisi la încălzire. Diferenţa poate fi şi de două grade Celsius
Adevarul
Nou val de concedieri voluntare la Dacia. Câți bani primesc angajații care aleg să plece
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Ce îi amenință, de fapt, viața lui Mircea Lucescu. Apropiații rup tăcerea despre starea antrenorului: „I se injectează…” | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă sanitară! Un nou virus mortal face ravagii în mai multe țări. Ce este Nipah și cum se transmite
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo a auzit ce a spus Bölöni despre Balaci și Dobrin și a avut o reacție neașteptată: ”Nu pot să vorbesc urât de el!”
MediaFlux
România, vizată de un război al Rușilor? Țara noastră apare în Operațiunea „Faza zero”
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil