Ungureanu vrea să inceapă lupta serioasă cu evazioniştii

Miniştrii finanţelor şi de interne, dar şi conducerea ANAF au fost chemaţi de premier la Palatul Victoria. Mihai Răzvan Ungureanu doreşte să afle dacă autorităţile chiar luptă cu evaziunea fiscală sau stau cu mâinile în sân.
Romania TV
17 feb. 2012, 09:08
Ungureanu vrea să inceapă lupta serioasă cu evazioniştii

Prin întâlnirea de astăzi se continuă mesajul pe care l-a făcut public fostul premier Emil Boc care a spus la începutul anului că în 2012 trebuie intensificate controalele împotriva evaziunii fiscale.

Dacă economia nu va creşte cât estimează oficialii,  este nevoie ca statul să scoată mai mult din buzunarele contribuabililor .

Evaziunea fiscală este estimată în România între 10 şi 30% din PIB, o sumă importantă care nu ajunge niciodată la stat. Evaziunea se produce în general din neplata TVA-ului, contribuţiile la asigurările sociale şi impozitul pe venit.

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Dezvăluiri tari: „Dacă venea Louis Munteanu, schimbam sistemul”. Cum se pregătea să joace FCSB. Exclusiv
Capital.ro
A murit ce mai frumoasa actriță. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii. A scos ce era mai bun din oameni
Playtech.ro
Moneda banală altădată pe care se cer acum peste 240.000 de lei. Motivul pentru care e valoroasă
Adevarul
Portretul securistului român, bătăușii care și-au terorizat propriul popor. Semianalfabeți, brutali, incapabili să învețe o meserie
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Italianul care stă de 15 ani în România încă este șocat de țara noastră și de București
MediaFlux
Românii care pierd sume mari de bani. Legea care îi defavorizează
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume