Uninominalul, executat în PDL. Cezar Preda propune revenirea la votul pe liste

Deputatul PDL Cezar Preda, unul dintre greii partidului, atacă în Parlament votul uninominal. Într-o declaraţie politică depusă la Camera Deputaţilor, Preda semnalează "efectele negative" ale acestui tip de vot şi cere schimbarea cât mai rapidă a legii electorale şi reintroducerea votului pe liste pentru că "votul pe popularitate a adus în Parlament tot felul de specimene". Nu mai departe de începutul lunii martie, preşedintele Traian Băsescu susţinea în Parlament trecerea la votul uninominal pur.
Romania TV
03 apr. 2012, 16:54
Uninominalul, executat în PDL. Cezar Preda propune revenirea la votul pe liste

Cezar Preda a prezentat, pe 27 martie a.c., la Camera Deputaţilor o declaraţie politică în care pledează pentru modificarea Legii electorale şi pentru revenirea la liste până la viitoarele alegeri parlamentare.

Deputatul PDL explică, în declaraţia cu pricina, că „se impune o serie de modificări prin care în lege să fie precizate în mod clar care sunt condiţiile de realizare a unei campanii electorale pentru a evita problema mitei electorale, cât şi în vederea revenirii la modalitatea de alegere a parlamentarilor pe liste”.

În acest sens, Preda face „un apel către colegii parlamentari, mai ales către cei din opoziţie, în vederea mobilizării şi prezentării la lucrările Parlamentului pentru a modifica de urgenţă Legea electorală astfel încât aceasta să-i responsabilizeze pe aleşii poporului”.

Din punctul meu de vedere, efectele negative ale votului uninominal s-au făcut simţite foarte pronunţat în această legislatură, şi asta pentru că legea în forma actuală a permis ca în Parlamentul României să acceadă oameni de toate felurile, printre care şi oameni iresponsabili sau de o moralitate îndoielnică, care au pus Parlamentul României în situaţii nemaiîntâlnite până acum. Acest fapt a fost posibil pentru că votul uninominal a scos în faţă oameni cu posibilităţi financiare considerabile, care au putut să-şi facă campanie împărţind cadouri cu nemiluita„, susţine Preda.

El precizează că Legea electorală trebuie modificată în cel mai scurt timp posibil: „Să nu mai tergiversăm şi să bâjbâim atât pe subiectul acesta, pentru că românii au nevoie de oameni responsabili să-i reprezinte.”

„Noua Lege electorală, din punctul meu de vedere, trebuie să clarifice ce este permis şi ce nu este permis să facem în campania electorală, ce înseamnă şi ce nu înseamnă mită electorală şi, mai ales, să prevadă sancţiuni drastice pentru toate abaterile de la lege. Propun şi voi susţine reintroducerea votului pe liste, pentru că votul pe popularitate a adus în Parlament tot felul de specimene care ne-au creat probleme şi nouă, în calitate de colegi, dar care au adus mari deservicii şi oamenilor care i-au vota„, conchide Cezar Preda.

Pe 7 martie a.c., preşedintele Traian Băsescu solicita, tot în Parlament, respectarea rezultatelor referendumului din 2009, respectiv trecerea la Parlament unicameral cu 300 de membri, dar şi trecerea la votul uninominal pur.

Şeful statului aprecia că votul uninominal compensat creează distorsiuni.

„E o obligaţie morală a majorităţii ca, împreună cu minoritatea din Parlament, să decidă vot uninominal curat, care nu lasă oameni de pe locul trei să ajungă în Parlament, iar oamenii de pe locul unu în colegiu să stea acasă„, a spus la acel moment şeful statului.

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Un celebru fotbalist român a purtat brățară de monitorizare dintr-o eroare! Fosta soție l-a reclamat, dar instanța i-a dat dreptate lui
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce mai face și cum arată Raluca Zenga. La 43 de ani, fosta soție a lui Walter Zenga e absolut superbă
Capital.ro
Regulă pentru românii care stau la casă. Ce copac trebuie neapărat să plantezi în curte
Playtech.ro
Cea mai frecventă greșeală din limba română. Simplă la prima vedere, dar 9 din 10 români o fac
Adevarul
Un caz care zguduie America. Ce l-a împins pe Tyler Robinson să-l ucidă pe Charlie Kirk? Povestea studentului „rătăcit ideologic” crescut într-o familie MAGA
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Şoseaua de mare viteză care va uni două oraşe din România. O construieşte "faraonul" Umbrărescu
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Bursele tăiate ar putea fi reintroduse în sistem. Anunțul făcut de ministrul Educației
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Ziua Crucii. Ce este interzis să faci pe 14 septembrie
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor