Unitate militară complet distrusă în războiul dintre Azerbaidjan şi Armenia VIDEO

Un reprezentant al Ministerului Apărării din Armenia, Artsrun Hovhannisyan, a declarat că forțele militare au distrus un batalion azer motorizat, informează Stiripesurse.
Romania TV
07 oct. 2020, 17:01
Unitate militară complet distrusă în războiul dintre Azerbaidjan şi Armenia VIDEO

„Potrivit datelor specificate, un batalion cu puști motorizate, întărit de un batalion de artilerie și un detașament special, a fost distrus în timpul unei grave lupte pe o bază cu produse petroliere. De fapt, aceasta este o întreagă unitate militară”, a spus agenția, citat de Hovhannisyan.

Miercuri dimineață, Ministerul Apărării din Azerbaidjan a dat publicității informații despre lupte acerbe de-a lungul întregii linii de contact din Nagorno-Karabakh. Complicația situației operaționale de pe front a fost confirmată și de secretarul de presă al Ministerului Apărării din Armenia, Shushan Stepanyan.

De asemenea, Ministerul Apărării din Azerbaidjan a dat publicități miercuri noi date despre pierderile armate de partea Armeană din 27 septembrie până astăzi.

Nagorno-Karabakh este parte din Azerbaidjan, dar populația este majoritar armeană. Uniunea Sovietică a văzut o creștere a tensiunilor în anii 1980, Nagorno-Karabakh a votat să devină parte din Armenia – provocând un război care a luat sfârșit în 1994.

De atunci, Nagorno-Karabakh a rămas parte din Azerbaidjan, dar este controlată de separatiștii etnici armeni susținuți de guvernul Armean. Negocierile peste decenii, mediate de puterile internaționale, n-au adus rezultate de pace sau un tratat.

Armenia este majoritară o țară creștină în timp ce Azerbaidjanul este musulmană. Turcia are legături strânse cu Azerbaidjanul, în timp ce Rusia este un aliat cu Armenia – dar are, de asemenea, relații bune cu Azerbaidjanul.

Citeşte şi: Incendiu devastator la un depozit de muniţie. Locuitorii din peste zece sate au fost evacuaţi

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Momentul în care o femeie îl ia în brațe pe ucigașul soțului ei. Ce-i șoptește la ureche, în fața instanței
Capital.ro
Interzis pentru românii care au casă la curte. Copacii pe care NU ai voie să îi plantezi în grădină
Playtech.ro
TVA la vânzarea unui apartament vechi: când se plătește și ce trebuie să știe proprietarii
Adevarul
Ucrainenii dezvoltă drone „imposibil de bruiat” cu rază de până la 100 km: „Războiul s-a schimbat”
wowbiz.ro
Alertă de inundații în 29 de județe! Hidrologii au emis cod galben de viituri pentru următoarele ore. Care sunt zonele afectate?
Evz.ro
Veste bună pentru turiștii români. Autostradă neîntreruptă din țară până la Marea Adriatică, din toamnă
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
O femeie a fost înjunghiată de fostul ei iubit într-un centru maternal din Călărași
Cancan.ro
ALERTĂ în România: se ÎNTÂMPLĂ de la 00! Nu ieșiți din case
iamsport.ro
Suporterii Rapidului refuză să-l comemoreze pe Ion Iliescu. "Mai bine mort decât comunist!"
MediaFlux
536 de lei, la pensie. Anunț oficial de la Casa Națională de Pensii Publice
stirilekanald.ro
Ilie Bolojan, apel public pentru adoptarea pachetului 2 de măsuri: ”Nu există altă soluție”. Ce le-a transmis colegilor de coaliție: ”La veștile proaste rămân foarte puțini”
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice