Uniunea Europeană alocă 12,1 la sută din cheltuieli alimentelor şi băuturilor nealcoolice

Gospodăriile din Uniunea Europeană (UE) au alocat anul trecut 12,1% din cheltuielile lor totale de consum pentru ''alimente şi băuturi nealcoolice'', pe primele locuri fiind românii, lituanienii şi estonienii, arată datele publicate luni de Oficiul European de Statistică (Eurostat).
Iulian Tudor
09 dec. 2019, 10:01
Uniunea Europeană alocă 12,1 la sută din cheltuieli alimentelor şi băuturilor nealcoolice

În 2018, gospodăriile din Uniunea Europeană au cheltuit peste 1.047 miliarde de euro (echivalentul a 6,6% din PIB-ul UE) pentru „alimente şi băuturi nealcoolice”. Aceasta reprezintă a treia cea mai importantă categorie a cheltuielilor de consum din UE, după „locuinţă, aprovizionare cu apă, electricitate, gaz şi alţi combustibili” (24%) şi „transporturi” (13,2%).

În statele membre ale UE, cel mai ridicat procentaj din cheltuielile totale de consum alocat pentru „alimente şi băuturi nealcoolice” s-a înregistrat anul trecut în România (27,8%), Lituania (20,9%) şi Estonia (19,6%), spre deosebire de alte patru ţări unde procentul a fost sub 10%, şi anume Marea Britanie (7,8%), Irlanda (8,7%), Luxemburg (9,1%) şi Austria (9,7%), potrivit Agerpres.

În perioada 2008 – 2018, procentul cheltuielilor totale de consum alocat pentru „alimente şi băuturi nealcoolice” a scăzut sau a rămas stabil în majoritatea statelor membre unde sunt disponibile datele pentru 2018.

Cel mai semnificativ declin s-a înregistrat în Lituania (de la 24,8% din totalul cheltuielilor de consum în 2008 la 20,9% în 2018, sau o scădere de 3,9 puncte procentuale), Polonia (minus 3,4 pp) şi Malta (minus trei pp).

În contrast, cheltuielile gospodăriilor pentru „alimente şi băuturi nealcoolice” au crescut în zece ţări membre UE unde sunt disponibile datele pentru 2018. Cea mai mare creştere s-a înregistrat în Cehia şi Slovacia (ambele cu 1,4 pp), Olanda (un punct procentual) şi Ungaria (0,8 pp), potrivit Agerpres.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Ce adversari ar putea avea Universitatea Cluj în UEFA Europa League. Când joacă de fapt, primul meci
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Înscrierile la Grădinița de Vară și Școala de Vară 2026 în Sectorul 3 încep pe 25 mai. Lista grădinițelor și condițiile pentru părinți
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Trafic îngreunat pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre București, în urma unui impact violent între trei mașini
iamsport.ro
Fostul jucător al Stelei, dezlănțuit: ”Felicitări, CSU Craiova, pentru primul titlu din istoria de 13 ani! Balaci și Oblemenco nu au jucat nicio secundă la acest club”
MediaFlux
Horoscop 18 mai. Oportunități financiare mari și progrese în relații importante pentru viitor. Zodiile care dau lovitura
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi