Universitatea Craiova a urcat pe locul 2 în Liga 1. Rezultatele etapei a 8-a şi clasamentul la zi

În primele două meciuri din etapa a 8-a din Liga 1, FC Botoşani - Academica Clinceni 2-2 şi FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-2.

30 aug. 2019, 20:05

CS Universitatea Craiova a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia FC Voluntari, în etapa a VIII-a a Ligii I. Cicâldău a ratat un penalti în minutul 63, iar gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 55.

Au marcat: Ebralidze ’18 / Mihăilă ’46, M. Roman ’86

1-0, min. 16: Bancu a pasat greşit în propriul careu, balonul a ajuns la Căpăţână, acesta i-a trimis mingea lui Ebralidze, care a marcat cu un şut din poziţie centrală, de la 12 metri;

1-1, min. 46: Bărbuţ a centrat şi Mihăilă a împins mingea în poară die la trei metri;

1-2, min. 86: Cicâldău a centrat din corner, de pe partea dreaptă, şi Mihai Roman a înscris cu capul.

În minutul 62, Ion Gheorghe l-a faultat pe Mihăilă în careu, dar Cicâldău a ratat lovitura de la 11 metri, balonul fiind reţinut de Rîmniceanu.

La meci a asistat şi viitorul manager al oltenilor, Victor Piţurcă. Fostul selecţioner a urmărit prima repriză din tribuna oficală, iar după pauză a coborât în spatele băncii de rezerve a craiovenilor. Piţurcă va fi oficial la CSU Craiova din 1 septembrie.

Într-un alt meci de vineri, FC Botoşani – Academica Clinceni.