UNUL din OPT americani nu ar mai vota acum cu Donald Trump

Circa unul din opt americani care au votat pentru Donald Trump la alegerile prezidențiale de anul trecut spun că nu ar mai vota la fel, după cele întâmplate pe parcursul primelor sale șase luni de președinție, relevă un sondaj Reuters şi Ipsos.
Iulian Tudor
20 iul. 2017, 14:22
UNUL din OPT americani nu ar mai vota acum cu Donald Trump

Deși majoritatea celor care l-au votat la 8 noiembrie 2016 afirmă că își mențin poziția, orice erodare a bazei de sprijin îi poate crea probleme lui Trump, care a obținut victoria la prezidențiale cu o diferență foarte mică și fiecare susținător este important pentru a-și putea putea vedea adoptate proiectele de către Congres și eventual pentru a obține un al doilea mandat în 2020, notează Reuters.

În sondajul realizat în iulie, 12% dintre cei intervievați au afirmat că nu ar mai vota cu Donald Trump „dacă alegerile prezidențiale din 2016 ar avea loc astăzi”. În același timp însă, 88% și-au confirmat votul în favoarea actualului șef de stat, ceva mai mult față de 82% în sondajul similar realizat în mai, ceea ce sugerează o ușoară îmbunătățire a bazei de sprijin a lui liderului de la Casa Albă, în pofida eșecului Partidului său Republican de a revizui sistemul de sănătate și a investigațiilor cu privire la legăturile campaniei lui Trump cu Rusia, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Justiţia americană îi cere preşedintelui Donald Trump să publice lista vizitatorilor săi de la Mar-a-Lago

Majoritatea președinților își pierd din susținere cu trecerea timpului, odată instalați la Casa Albă, menționează Reuters.

Alegătorii lui Trump care au spus că nu l-ar mai vota s-au declarat fie sătui de criticile sale la adresa democraților, a media și a justiției, fie dezamăgiți de faptul că administrația nu i-a alungat pe imigranții ilegali din comunitățile lor, fie supărați că nu s-a pus capăt lipsei de încredere și partizanatului extrem de la Washington.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Mergi pe jos 30 de minute pe zi și Ministerul Sănătății te premiază! Un fost campion olimpic a realizat un program revoluționar într-una din țările cu cea mai mare obezitate din lume
Capital.ro
Pensionarii care pot primi bani în plus după ieșirea la pensie. Documentele care pot majora pensia
Playtech.ro
Un șezlong în România a ajuns să coste mai mult decât în Grecia. Cât ajunge să plătească o familie la plajă
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Horoscop 8 iulie: Energia zilei aduce schimbări, claritate și noi oportunități
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?