Unul dintre cei mai mari producători de lactate din România vrea să se retragă de pe piaţă. Cine ar putea cumpăra operaţiunile firmei olandeze

Grupul olandez FrieslandCampina, care deţine brandul Napolact, unul dintre cele mai cunoscute nume din industria lactatelor din România, intenţionează să îşi vândă operaţiunile locale, iar mai multe companii sunt deja interesate.
Mircea Filipescu
10 feb. 2025, 17:42
Unul dintre cei mai mari producători de lactate din România vrea să se retragă de pe piaţă. Cine ar putea cumpăra operaţiunile firmei olandeze

Conform surselor din industrie, valoarea tranzacţiei s-ar putea ridica la 60-70 de milioane de euro, dacă aceasta se va concretiza. FrieslandCampina deţine în prezent două fabrici de lactate în România, situate în Baciu (judeţul Cluj) şi Târgu Mureş, însă de-a lungul anilor compania a renunţat la mai multe unităţi de producţie.

Potrivit ZF, printre companiile interesate de achiziţionarea producătorului de lactate se numără Sole Mizo, parte a grupului ungar Bonafarm, şi gigantul francez Danone. Sole Mizo operează în România prin import şi distribuţie, fără unităţi de producţie proprii, în timp ce Danone deţine deja o fabrică în Bucureşti. Sole Mizo este controlată de miliardarul maghiar Sandor Csanyi, preşedintele grupului bancar OTP.

Pe piaţa locală de procesare a laptelui, FrieslandCampina ocupă locul cinci după cifra de afaceri, fiind devansată de Albalact, Danone, Olympus şi Hochland, toate companii deţinute de grupuri internaţionale. În 2023, FrieslandCampina România a înregistrat o cifră de afaceri de 564 milioane de lei, în scădere cu 2% faţă de 2022, potrivit datelor Ministerului de Finanţe. De asemenea, compania a raportat o pierdere de 200.000 de lei anul trecut, comparativ cu un profit de peste 200.000 de lei în 2022. Numărul mediu de angajaţi al companiei în 2023 a fost de 491.

Citeşte şi: Lovitură de proporţii dată de E.ON Energie România. Contract uriaş după anunţul preluării companiei de către ungurii de la MVM

FrieslandCampina colaborează cu peste 1.000 de fermieri români, colectând zilnic aproximativ 300.000 de litri de lapte. Grupul este prezent pe piaţa autohtonă prin mărcile Napolact, Campina şi Dots, comercializând o gamă variată de produse lactate, inclusiv lapte de consum, iaurt, brânză, unt şi gustări pe bază de lapte. Napolact este cel mai important brand din portofoliul său din România, fiind unul dintre cele mai vândute nume din segmentul lactatelor.

La nivel global, FrieslandCampina este una dintre cele mai mari cooperative de lactate din lume, având peste 9.400 de ferme membre şi 14.600 de fermieri în Olanda, Belgia şi Germania. Compania olandeză Royal FrieslandCampina, din care face parte subsidiara românească, este un jucător important pe piaţa internaţională a lactatelor, activând în numeroase ţări şi oferind produse în diverse categorii.

Citeşte şi: Supermarketul care îţi ia ambalajele de acasă la preţ dublu, 1 leu pentru fiecare

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Care este, de fapt, adevăratul motiv pentru care rușii s-au supărat pe decizia lui Emil Boc. Morți ciudate, audieri ale KGB-ului și o femeie care l-a înnebunit pe Vladimir Putin
Capital.ro
Schimbare importantă pentru pensionari. Documentele care trebuie actualizate. Ce anunță Casa de Pensii
Playtech.ro
Când devine periculoasă expunerea la soare. La ce ore este recomandat să stai la plajă vara și ce indică indicele UV
Adevarul
Wizz Air renunță la mai multe zboruri din România. Compania explică de ce elimină rutele
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Pensii iulie 2026. Când intră banii. Se aplică o mare schimbare pentru milioane de români
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?