Unul dintre miliardarii României a murit noaptea trecută de Covid

Cunoscutul om de afaceri sucevean Gheorghe Filipciuc a plecat dintre noi, în noaptea de luni spre marți. Acesta era internat de câteva săptămâni la Spitalul Județean Suceava, suferind mai multe complicații în urma infecției cu COVID-19.
Romania TV
10 nov. 2020, 07:28
Unul dintre miliardarii României a murit noaptea trecută de Covid

Afaceristul sucevean Gheorghe Filipciuc a murit noaptea trecută la Spitalul Județean Suceava după ce a dezvoltat o formă gravă de coronavirus.

Gheorghe Filipciuc a mers la spital în a doua jumătate a lunii octombrie, fiind internat în secția Boli Infecțioase. La finele lunii octombrie starea de sănătate i s-a agravat, el fiind un pacient cu multiple afecţiuni medicale, și a fost transferat la Terapie Intensivă.

 

Pentru că starea sa de sănătate a impus și transfuzie de sânge, familia a inițiat o campanie de donare, în cadrul căreia foarte mulți angajați de la „Zamca” au donat sânge și această problemă a fost rezolvată.

Dar complicațiile de sănătate apărute în urma infectării cu noul coronavirus l-au răpus în cele din urmă, în ciuda eforturilor depuse pentru a-l salva.

Gheorghe Filipciuc (64 de ani), patronul complexului Zamca și al Grădinii de Vară Eden, iar mai noul și al restaurantului Național, pe care intenționa să-l redeschidă, a fost un om foarte cunoscut în județul Suceava, atât prin afacerile de succes pe care le-a gestionat, cât și prin calitatea serviciilor oferite clienților, numărul celor care îi regretă dispariția fiind cu siguranță foarte mare. Dumnezeu să-l odihnească!

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Motivul pentru care soția lui Brooklyn Beckham a plâns în ziua nunții. Un invitat face dezvăluiri incendiare
Capital.ro
Taxa plătită de sute de mii de oameni, fără să fie nevoie. Au dreptul la rambursare. Cum se dau banii înapoi
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day