Unul dintre supravieţuitorii tragediei din Colectiv îl demolează pe Iohannis: „Acela a fost momentul în care eu am înţeles cât de mare e goliciunea interioară a persoanei Iohannis”

Adrian Albu, unul dintre tinerii răniți în incendiul din clubul Colectiv, a relatat recent pe rețelele de socializare o întâlnire avută cu președintele Klaus Iohannis, organizată de soția acestuia, în iarna de după tragedie.
Filip Stan
18 nov. 2024, 16:07
Unul dintre supravieţuitorii tragediei din Colectiv îl demolează pe Iohannis:

Albu a povestit, în detaliu, cum a decurs vizita la Palatul Cotroceni și cum s-au simțit supraviețuitorii tragediei în cadrul acestei întâlniri cu Klaus Iohannis, preşedintele României, care profitase electoral de pe urma valului de emoţie de după eveniment.

„Eu pe la biserici merg așa, în vizită, că îmi place cum sunt decorate și apreciez munca celor care au făcut picturile interioare, dar cam atât. M-am gândit că poate omul nostru simțea nevoia de o slujbă înaintea întâlnirii cu „sataniștii” și ne băga în biserică mai întâi, ca să fie sigur”, a scris Adrian Albu despre prima parte a întâlnirii, când au fost invitați să participe la o slujbă în biserica din curtea Palatului Cotroceni.

Albu a povestit cum, după un instructaj riguros de protocol, în care au fost instruiți să nu vorbească înainte ca președintele să le adreseze cuvântul, supraviețuitorii s-au ridicat în picioare la sosirea președintelui Iohannis și au dat mâna cu acesta.

„Iohannis trece pe la fiecare și ne spune „Bună dimineața!” și dă mâna cu cei care nu au mâinile bandajate. Eu încă le aveam, dar am întins mâna și am dar noroc. Apoi apare un obiect mai mult tron decât scaun cărat de 2 SPP-iști care este pus în fața tuturor cu spatele la noi și Iohannis se așează pe el”, a mai povestit Albu.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu, întâlnire la Bruxelles cu noul secretar general al NATO, Mark Rutte: „Rusia a readus războiul în Europa!”

După slujbă, președintele Iohannis le-a mulțumit supraviețuitorilor, iar aceștia au fost îndrumați să părăsească biserica. „Ați fost invitați de doamna Iohannis la slujba de dimineață”, le-a spus ghidul acestora, dezvăluind că nu va urma nicio întâlnire directă cu președintele.

„Acela a fost momentul în care eu am înțeles cât de mare e goliciunea interioară a persoanei Iohannis. Ne-a ținut să așteptăm aproape 2 ore fără să-l intereseze câtuși de puțin de condiția noastră medicală, amăgindu-ne cu o întâlnire despre care au anunțat și presa, apoi să ne țină la o slujbă în biserica din Palatul Cotroceni încă o oră, ca mai apoi să spună mulțumesc și să plece. Totul pentru impresia artistică, nimic în conținut”, a încheiat Albu, exprimându-și dezamăgirea față de atitudinea președintelui.

Adrian Albu, fost consilier onorific în Ministerul Sănătății și membru al partidului REPER, a subliniat durerea și frustrările trăite de supraviețuitori, care, în urma tragediei din 2015, au rămas cu răni fizice și emoționale adânci.

Citeşte şi: CTP prevede o catastrofă după victoria lui Trump în alegerile din SUA: „Se scurg ultimii ani, poate ultimele luni. La capătul mandatului lui Trump va fi prea târziu”

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Povestea salvării fetițelor de 4 și 5 ani dispărute la Târnăveni. Cine e Aurel, pădurarul care a coborât într-o zonă dificilă pentru a le aduce înapoi la familie: „Sunt mulți urși, nu știu cum au supraviețuit”
Capital.ro
Dosarul electronic de sănătate devine accesibil din vara anului 2026. Anunțul șefului CNAS
Playtech.ro
Se poate dezbate moştenirea după o casă cumpărată cu o chitanţă de mână? Explicaţia specialiştilor
Adevarul
Cum a schimbat războiul din Ucraina aspectul câinilor de pe front: secretul care-i ajută să nu declanșeze minele
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este eroul din Târnăveni, care le-a găsit pe Melisa și Rebeca în păd... Vezi mai mult
iamsport.ro
Schema lui Viktor Orban de a pompa bani în fotbalul românesc! ”8.000.000 de euro!”
MediaFlux
Anunț pentru toți pensionarii! Ce se întâmplă cu banii de pensii, de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj